Vzpomínky na Masaryka proběhnou v neděli v Plzni

06.03.2010 16:26

Plzeň si v neděli 7. března připomene 160. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Město pořádá vzpomínkové shromáždění a také výstavu v mázhausu radnice.

radnice plzen_foto QAP

160. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka oslaví v neděli 7. března i Plzeň. Na náměstí T.G. Masaryka proběhne v neděli od 15 hodin vzpomínkové shromáždění. Součástí oslav je také výstava v mázhauzu radnice, kterou město Plzeň připravilo společně s plzeňským výtvarníkem Stanislavem Bukovským. Ta až do 19. března nabízí zajímavý pohled na život a dílo Tomáše Garrigua Masaryka. Výstava také připomíná vznik československých legií, samostatného Československa a řadu dalších významných momentů české historie. 

 

Kdo byl Tomáš Garrigue Masaryk?

Za svého života byl T. G. Masaryk významným profesorem, publicistou a spisovatelem, již v rakousko- uherské monarchii se stal významným politikem, poslancem, bojovníkem za český a slovenský národ, za pravdu a za demokracii. Za války se postavil do čela protihabsburského odboje. Po válce byl čtyřikrát zvolen prezidentem Československé republiky. Ze zákona byl jmenován Prezidentem Osvoboditelem, vyšel i zákon, že se T. G. Masaryk zasloužil o stát. Jako prezident několikrát navštívil Plzeň, v roce 1921 byl přítomen pokládání základního kamene k Masarykově škole, navštívil Škodovku, setkal se např. se Sokoly i s plzeňskými politiky, byl vždy nadšeně vítán plzeňskými obyvateli.  

Masaryk má v Plzni svůj památník

Památník národního osvobození – sousoší s ústřední postavou T. G. Masaryka byl v Plzni odhalen k 10. výročí vzniku ČSR, 28. října 1928. V době protektorátu Čechy a Morava, 28. října 1939, se nejen v Praze, ale i v Plzni konala vzpomínková demonstrace k uctění vzniku ČSR a jejího prvního prezidenta. V Praze skončila známými událostmi
17. listopadu, popravami studentů, jejich uvězněním a uzavřením českých vysokých škol. V Plzni byl následujícího roku jako odveta k veřejně projevenému vlastenectví Plzeňanů památník odstraněn. Krátce po osvobození v roce 1945 se opět vrátil na své místo. Vydržel tam až do měnové reformy 1. června 1953, kdy byl opět jako odveta za projevený nesouhlas s touto akcí a současně i politikou komunistické strany a vlády památník nejen odstraněn, ale i zničen. Cesta k jeho obnově se znovu otevřela po roce 1989. Především díky neúnavné snaze malíře a plzeňského patriota Vladimíra Havlice se podařilo do roku 1999 kompletní sousoší dokončit. Socha T. G. Masaryka byla na svém místě již o osm let dříve. 

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT