I 75 let od války můžete stále objevit válečnou munici

12.04.2020 12:11

Jen za první tři měsíce letošního roku Pyrotechnická služba Policie ČR řešila v České republice již 341 případů, kdy byla nalezena válečná munice. Co dělat s nalezenou municí?

FOTO_Pavel Němeček (9)

Už to bude 75 let, co skončila duhá světová válka, podle případů českých pyrotechniků se to ale nezdá. (Před týdnem jsme vás např. informovali o nálezu letecké pumy na severním Plzeňsku - více zde)

"Za celý loňský rok vyjeli policejní pyrotechnici k celkem 1 793 případům nálezu munice a jen za první tři měsíce to bylo 341 případů. Většina této munice pochází právě z období II. světové války," uvádí tisková mluvčí policie Hana Rubášová.

Některé nálezy ale pocházejí z jiných období. "Jde o období pozdější i dřívější. A ne zcela ojedinělé jsou i nálezy munice z období války z roku 1866, kdy největší a rozhodující střetnutí tohoto konfliktu proběhla právě na našem území," upřesňuje tisková mluvčí s tím, že s municí se setkáváme i v místech, kde bychom to ani nečekali.

puma

Nalezené munice likvidují bezpečně pyrotechnici PČR. Důležitá je i spolupráce občanů. Je důležité vždy nález nahlásit na linku 158, ponechat ji na místě a nijak se jí nedotýkat!  

Ne vždy se ae tak děje. "Mezi nejčastější problém, na který se naráží, je přenášení munice na místní obvodní oddělení policie. Zpravidla to má za následek evakuaci oddělení a jeho okolí až do příjezdu pyrotechnika, který je následně nucen zasahovat se zkorodovanou municí v objektu. Ne každou nalezenou munici je totiž možno bezpečně převézt a někdy je stav munice natolik špatný, nebo její konstrukce je tak záludná, že se musí zničit na místě nálezu. Pokud by nález byl ponechán v lese nebo na poli, pak by s ničením nebyl problém. Takto však nastává problém s následnou přepravou nebezpečné munice z místního oddělení na vhodné místo ke zničení," vysvětluje dále Hana Rubášová.

Důležité je nález ohlást ihned, často ho lidé nahlásí až z domova, a to i mailem. Pak ale může být problém munici vůbec znovu najít.

"Jediné správné řešení je ihned na místě nálezu volat linku 158 a počkat na místě příjezdu hlídky. Tedy ne posílat mail z domova a podobně," vysvětluje policejní mluvčí s tím, že s municí se nesmí ani nijak manipulovat. I velmi stará munice nemusí být totiž neškodná.

Policejní mluvčí upozorňuje, že takto nesmyslně už zemřelo nebo se vážně zranilo několik osob.

FOTO_Pavel Němeček (1)

Co dělat, když naleznete munici?

  • Při nálezu zachovejte klid. Pamatujte - nebudete-li s municí manipulovat, pak nevybuchne. Ihned zavolejte na linku 158 a nález oznamte a co nejpřesněji uveďte místo kde se nacházíte. Můžete použít GPS souřadnice. Vyčkejte poblíž místa nálezu na příjezd hlídky PČR a řiďte se jejími pokyny.
  • Pokud se musíte z místa vzdálit, označte vhodně místo, kde se munice nachází, např. šátkem, zapíchnutým klackem, případně i cestu vedoucí k munici.
  • V žádném případě neberte munici do rukou nebo s ní jinak nemanipulujte. Pokud ji nedopatřením zvednete, opatrně ji opět položte na zem, nejlépe tak jak ležela a odstupte od ní. Munici nepřemísťujte, nikam ji nenoste.
  • Ohlášení nálezu proveďte i v případě, že si nejste jisti, zda se o munici jedná nebo ne. Pokud se při prověření ukáže, že se o munici nejedná, nikdo vám nic nevyčte a vy splníte svoji občanskou povinnost.
  • V některých případech je na místě nálezu munice nutná evakuace obyvatel. Pamatujte, že je to pro Vaši bezpečnost. V takovém případě se řiďte pokyny příslušníků zajišťující evakuaci. Pyrotechnici udělají vše proto, abyste se mohli během co nejkratší doby vrátit domů. Evakuace zpravidla netrvá dlouho, v řádu desítek minut až jednotek hodin.
  • Poučte o nebezpečí nálezu munice svoje děti.
  • Nevyhledávejte cíleně munici. Pamatujte, že tímto se můžete dopustit trestného činu.
  • K provádění pyrotechnického průzkumu jsou v ČR specializované firmy, které disponují potřebným povolením a odbornými znalostmi. Pokud se například domníváte, že máte na pozemku munici, můžete k provedení pyrotechnického průzkumu využít jejich služeb. Kontakty je možné vyhledat na internetu.

ilustrační foto QAP.CZ, PČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT