19.07.2025 14:33
V ulici Prvomájová v plzeňských Křimicích došlo k vážné nehodě. Silnice je uzavřena
Osobní auto se střetlo s motorkou, na místě probíhají záchranné a vyprošťovací práce
19.07.2025 14:33
Osobní auto se střetlo s motorkou, na místě probíhají záchranné a vyprošťovací práce
18.07.2025 21:34
18.07.2025 15:43 18.07.2025 17:06
Jen za první tři měsíce letošního roku Pyrotechnická služba Policie ČR řešila v České republice již 341 případů, kdy byla nalezena válečná munice. Co dělat s nalezenou municí?
Už to bude 75 let, co skončila duhá světová válka, podle případů českých pyrotechniků se to ale nezdá. (Před týdnem jsme vás např. informovali o nálezu letecké pumy na severním Plzeňsku - více zde)
"Za celý loňský rok vyjeli policejní pyrotechnici k celkem 1 793 případům nálezu munice a jen za první tři měsíce to bylo 341 případů. Většina této munice pochází právě z období II. světové války," uvádí tisková mluvčí policie Hana Rubášová.
Některé nálezy ale pocházejí z jiných období. "Jde o období pozdější i dřívější. A ne zcela ojedinělé jsou i nálezy munice z období války z roku 1866, kdy největší a rozhodující střetnutí tohoto konfliktu proběhla právě na našem území," upřesňuje tisková mluvčí s tím, že s municí se setkáváme i v místech, kde bychom to ani nečekali.
Nalezené munice likvidují bezpečně pyrotechnici PČR. Důležitá je i spolupráce občanů. Je důležité vždy nález nahlásit na linku 158, ponechat ji na místě a nijak se jí nedotýkat!
Ne vždy se ae tak děje. "Mezi nejčastější problém, na který se naráží, je přenášení munice na místní obvodní oddělení policie. Zpravidla to má za následek evakuaci oddělení a jeho okolí až do příjezdu pyrotechnika, který je následně nucen zasahovat se zkorodovanou municí v objektu. Ne každou nalezenou munici je totiž možno bezpečně převézt a někdy je stav munice natolik špatný, nebo její konstrukce je tak záludná, že se musí zničit na místě nálezu. Pokud by nález byl ponechán v lese nebo na poli, pak by s ničením nebyl problém. Takto však nastává problém s následnou přepravou nebezpečné munice z místního oddělení na vhodné místo ke zničení," vysvětluje dále Hana Rubášová.
Důležité je nález ohlást ihned, často ho lidé nahlásí až z domova, a to i mailem. Pak ale může být problém munici vůbec znovu najít.
"Jediné správné řešení je ihned na místě nálezu volat linku 158 a počkat na místě příjezdu hlídky. Tedy ne posílat mail z domova a podobně," vysvětluje policejní mluvčí s tím, že s municí se nesmí ani nijak manipulovat. I velmi stará munice nemusí být totiž neškodná.
Policejní mluvčí upozorňuje, že takto nesmyslně už zemřelo nebo se vážně zranilo několik osob.
Co dělat, když naleznete munici?
ilustrační foto QAP.CZ, PČR