Kulomet i granáty! V rámci zbraňové amnestie lidé odevzdali i tisíce nábojů

29.09.2014 10:02

Zbraňová amnestie, která trvá až do konce roku, už odhalila nejednu kuriozitu. Lidé nosí policistům nejrůznější zbraně. V rukou policistů skončil například i podomácku sestavený kulomet. Podívejte se na fotky!

Zbraňová amnestie_foto_PČR (3)
Zbraňová amnestie_foto_PČRZbraňová amnestie_foto_PČR (2)Zbraňová amnestie_foto_PČR (3)Zbraňová amnestie_foto_PČR (4)

Zbraňová amnestie odstartovala na začátku července a během několika měsíců už na policii dorazilo zhruba 150 lidí v  rámci celého kraje, kteří odevzdali nejrůznější zbraně. Několikrát se policisté setkali i s poměrně nevšedními exponáty. Jasně ovšem vede střelivo. Za první tři měsíce lidé odvezdali víc jak devět tisíc nábojů.

Amnestie naposledy proběhla v roce 2009, kdy v rámci Plzeňského kraje odevzdali lidé policistům šest stovek nejrůznějších zrbaní. Letošní zbraňová amnestie je zhruba v polovině a možnost zbavit se například nelegálně držených zbraní už využilo skoro 150 lidí. "Odevzdáno bylo 13 zbraní kategorie A. Mezi těmito se nacházely například granáty, vojenské pušky a noktovizory. 63 zbraní kategorie B,  50 zbraní kategorie C a přes devět tisíc kusů střeliva nebo - li nábojů," vypočítává mluvčí Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Jana Tomková.

Lidé se mohou v rámci amnestie zbavovat nelegálně držených zbraní. Ty následně projdou experizami, aby se vyloučilo, že s nimi byl spáchaný trestný čin. V rukou policistů nejčastěji končí například historické zbraně nalezené různě po půdách a sklepech domů. "Na odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál přichází se zbraněmi řada sběratelů a lidí, kteří zbraně objevili při opravách na svých pozemcích a ve svých domech, na půdách za komínem, nebo je nalezli v pozůstalosti po svých blízkých. Jednalo se třeba o kulomet složený z několika jiných kusů (pozn.red.: obrázek č.2), samonabíjecí pistoli (pozn.red.:obrázek č.3 a 4) a signální zbraň na světlice (pozn. red.:obrázek č.1)," říká policejní mluvčí.

Na policii v rámci amnestie už ale také jeden člověk přinesl obyčejnou modelínu v domnění, že se jedná o semtex. Každopádně v souvislosti s výbušninami policisté skutečně důrazně všechny varují. Veškeré střelivo nebo výbušniny, granáty a podobně mohou být ve špatném stavu a manipulace s nimi je tak nebezpečná. "Někteří lidé střelivo nebo výbušninu přinesli na policejní služebnu, proto na ně apelujeme, aby s tímto nebezpečným materiálem nemanipulovali, nechali ho ležet na místě a zavolali na tísňovou linku 158,“ varoval přímo ředitel Pyrotechnické služby Policie Michal Dlouhý. Policie pak materiál odborně zajistí a zneškodní na odlehlém místě.

Úřední hodiny
pondělí a středa: 8.00-12.00hod. a 12.30-17.00hod.
úterý: 8.00-11.00hod.

  • kontaktní místo Plzeň (pro okresy Plzeň - město, Plzeň - sever, Plzeň - jih a Rokycany)

adresa: U Borského parku 20, Plzeň; tel. 974 325 302

  • kontaktní místo Domažlice (pro okres Domažlice)

adresa: Kosmonautů165, Domažlice; tel. 974 331 301

  • kontaktní místo Klatovy (pro okres Klatovy)

adresa: Nábřeží Kpt. Nálepky 412, Klatovy; tel. 974 334 301

  • kontaktní místo Tachov (pro okres Tachov)

adresa: Plánská 2032, Tachov; tel.  974 337 300, 974 337 301
 

FOTO: PČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT