U příležitosti 82. výročí nástupu do transportu byly v Rokycanech uloženy tři kameny zmizelých - FOTKY

29.01.2024 12:42

Město Rokycany vložilo před dům na Masarykově náměstí 96 tři kameny zmizelých rodině Stadlerových, odkud členové této rodiny nastoupili 26. ledna 1942 do transportu. 

kameny zmizelých rodině Stadlerových_0124_město Rokycany (1)

Betonové kostky s mosaznou cedulkou jsou věnovány Pavlu, Juliu a Bohumile Stadlerových. Uložení kamenů zmizelých se v pátek 26. ledna 2024 mimo jiné zúčastnili žáci a studenti rokycanských základních škol a Gymnázia a SOŠ Rokycany.

„Stojíme před domem č. p. 96 a 97 na východním okraji Masarykova náměstí, který koupil v roce 1880 obchodník Benedikt Stadler. Původně šlo o domy dva. Objekt je památkově chráněn, starší generace mu říká U Stádlerů," pronesl při slavnostním uložení kamenů starosta města Rokycany Tomáš Rada.

Oba původní měšťanské domy, které stály na místě současného, shořely při velkém požáru města v roce 1784 a znovu vyhořely v roce 1813. Poté navrhl Jan Korren, tehdejší majitel domu č. p. 97, spojení obou stavebních parcel.

„Majitel domu č. p. 96, ze kterého zbyly jen trosky, nic nenamítal. Dne 16. ledna 1814 schválil magistrát plán přestavby. Ulička Ve Spilce byla posunuta k západu a narovnána tak, že je prakticky kolmá na náměstí. Dnešní podoba domu vznikla nákladnou přestavbou někdy po roce 1814, nejpozději v roce 1824 již bylo scelení obou domů hotové. Rodina Stadlerových tento dům koupila roku 1880,“ uvedl k historii budov starosta.

„Chtěl bych především poděkovat panu Janu Stadlerovi, který s myšlenkou kamenů zmizelých přišel, aby se nezapomnělo na rokycanské občany a jejich hrůzostrašný osud,“ poděkoval iniciátorovi kamenů zmizelých v Rokycanech starosta Tomáš Rada.

Jan Stadler při slavnostním vkládání kamenů zmizelých připomněl osudy svých předků, kteří nastoupili do transportu.

Z početné rodiny řada členů rodiny Stadlerových odešla do Plzně či Prahy, a tak do transportu v lednu 1942 nastoupili sourozenci:

Pavel Stadler se narodil 26. prosince 1887 v Rokycanech. Zde navštěvoval gymnázium, kde maturoval v roce 1906. V letech 1906 až 1911 vystudoval Právnickou fakultu na české části Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Od roku 1918 žil v Plzni na několika adresách, naposledy v Pobřežní ulici v domě, kde bydlela i jeho sestra s rodinou. Začínal jako koncipient v advokátní kanceláři, později působil jako právní zástupce vojenského zastupitelství. Ve 30. letech měl v Plzni vlastní advokátní kancelář na dnešním náměstí Republiky č. p. 37. Pracoval zde i jeho nejmladší bratr Karel.

Pavel Stadler zůstal svobodný. Byl aktivním členem Sokola v Plzni. Na počátku války advokátní kancelář v Plzni musel uzavřít a vrátil se k sourozencům do Rokycan. Do transportu do Terezína s nimi nastoupil 26. ledna 1942. Dne 11. března téhož roku byl společně s bratrem Juliem zařazen do transportu z Terezína do Izbice, kde zemřel.

Julius Stadler se narodil 30. srpna 1890 v Rokycanech. Byl dlouholetým členem rokycanského Sokola, kde zastával řadu funkcí. Zůstal svobodný. Do transportu do Terezína nastoupil se svými sourozenci 26. ledna 1942. Dne 11. března téhož roku byl společně s bratrem Karlem zařazen do transportu z Terezína do Izbice, kde zemřel.

Bohumila Stadlerová se narodila 25. dubna 1897 v Rokycanech. Zde navštěvovala obecnou školu dívčí a gymnázium, kde maturovala v roce 1917. V letech 1917 až 1923 vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Věnovala se advokacii. Zůstala svobodná. Do transportu do Terezína nastoupila se svými sourozenci 26. ledna 1942. Dne 17. března téhož roku, tedy týden po svých bratrech, byla i ona zařazena do transportu z Terezína do Izbice, kde zemřela.

Foto město Rokycany

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT