Policie varuje před dalším podvodem! Muž přišel o více než 2 miliony

14.07.2025 11:57

Další varovný případ z Rokycanska ukazuje, jak snadné je přijít o životní úspory. Stačí kliknout na zdánlivě nevinný odkaz. Dvaapadesátiletý muž naletěl internetovým podvodníkům a místo slíbeného zhodnocení přišel o více než dva miliony korun.

smutný muž_pixabay

Muž zareagoval na internetový odkaz, který nabízel výhodné investice do obchodních komodit, zejména ropy. Po vyplnění osobních údajů ho kontaktoval samozvaný poradce a začal slibovat atraktivní výnosy. Nejprve poslal částku kolem 30 tisíc korun, ale následně si sjednal dvě vysoké půjčky v celkové výši 2,1 milionu korun, které převedl na zahraniční účty. Po několika týdnech mu začalo být jasné, že své peníze už nejspíš nikdy neuvidí.

„Kolegové z oddělení obecné kriminality v Rokycanech ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací,“ uvedl policejní mluvčí Ondřej Hodan.

Podvodníci mění taktiky, ale cíl zůstává stejný. Dostat se k vašim penězům.

Podobné případy řeší policie napříč celým Plzeňským krajem. Pachatelé využívají různých metod, jak své oběti zmanipulovat. Zde jsou nejčastější scénáře, se kterými se policisté pravidelně setkávají:

  • Falešný bankéř: Útočník tvrdí, že účet oběti je ohrožený. Následuje výběr hotovosti a vklad do bitcoinmatu nebo předání peněz „kurýrovi“.
  • Falešný policista: Zvyšuje důvěryhodnost celé legendy. Posílá falešné průkazy a výzvy. Cílem je zjištění zůstatků a údajů k účtům.
  • Reverzní inzertní podvody: Oběť prodává zboží, ale podvodník vyláká údaje k účtu nebo kartě přes falešný odkaz přepravní společnosti.
  • Investiční podvody: Slíbené zhodnocení neodpovídá realitě. Útočníci vytvářejí falešné platformy a po žádosti o výběr peněz vše mizí.
  • Romance/love scam: Pachatel buduje emocionální vztah, často i měsíce, poté vyláká peníze na „letenky“, „balíky“ nebo cestu. V některých případech přichází i vydírání na základě sdílených intimních fotografií.

„Útočníci spoléhají na strach obětí a na to, že v tu chvíli nedokáží racionálně uvažovat. Nechte si prostor, klidně zavěste, poraďte se s rodinou či zavolejte na linku 158,“ zdůraznil Ondřej Hodan.

Jak se chránit?

  • Neposkytujte nikomu údaje k platební kartě nebo bankovnímu účtu.
  • Neinstalujte neznámé programy ani neumožňujte vzdálený přístup do zařízení.
  • Nenavazujte důvěrné kontakty s cizími osobami na internetu.
  • Ověřujte si informace. Nespoléhejte jen na to, co vám někdo tvrdí.
  • A hlavně! Zachovejte chladnou hlavu.

„Buďte prosím obezřetní, a pokud byste nás potřebovali, jsme tady pro vás,“ uzavírá mluvčí.

Foto ilustrační Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT