14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Pozor na to, jaký antivir vám chrání počítač
Časopis dTest se rozhodl tentokrát otestovat antivirové programy, které zdarma i za poplatek dostanete nejen na netu. Infomraco o tom, který je dobrý a proč vám přináší QAP.
Jaký antivirový program používáte k ochraně svého osobního počítače? Koukněte zda není mezi těmi, které propadly v testu časopisu dTest, který se rozhodl otestovat právě tyto programy.
Dobrý antivir by měl mít k dispozici obsáhlou, co nejčastěji aktualizovanou databázi škodlivých programů a nebezpečných webových stránek. Výhodou je, pokud dokáže vyčistit zabalený soubor formátu ZIP, což není běžným jevem.
Placené bezpečnostní balíčky se od zdarma nabízených antivirových programů liší zejména tím, že jsou doplněny o firewall, který sleduje odesílaná a přijímaná data. Dobrý firewall by měl počítač ochránit i před pokusy o útoky z internetu.
Jako celkově nejlepší bezpečnostní balíček byl vyhodnocen Bitdefender Internet Security 2011. Kvalitní a zároveň poměrně levný je i G Data Internet Security, ovšem jeho nevýhodou je vyšší zatížení počítače. Redaktor časopisu dTest Jan Hrouda současně varuje před dvěma ne zcela dostačujícími bezpečnostními balíčky: "Produkty McAfee Internet Security a Agnitum Outpost Pro Security Suite poskytují pouze dostatečnou ochranu před viry a škodlivým softwarem a nenabízí opravný disk, který umožňuje spustit systém z CD či USB a obnovit životní funkce počítače v případě jeho těžkého zasažení."
Zjištěné rozdíly v ochraně mezi placenými a zdarma nabízenými verzemi od stejných autorů ale nejsou výrazné. Pro rozhodování o výběru správného antiviru může také pomoci zatížení počítače a náročnost na operační paměť.
Důležitá rada
Nezbytné je provádět pravidelné aktualizace operačního systému, bezpečnostních programů, internetových prohlížečů a komunikačních programů. Opatrnost je důležitá pro uživatele sociálních sítí jako Facebook, jejichž uživatelé dávají často k dispozici citlivé údaje. Je třeba se vyvarovat využívání internetového bankovnictví v internetových kavárnách a na cizích počítačích.