Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

16.06.2024 14:15

Tragická nehoda zastavila provoz na dálnici, na D5 zemřel motorkář

Nehoda se stala dopoledne u Loděnice ne Berounsku ve směru na Prahu

Pozor! Nová finta podvodníků. Jednou SMS můžete přijít o všechny své peníze

06.06.2023 10:01

Kriminalisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, kteří se specializující na kybernetickou kriminalitu evidují nový typ podvodu. Falešný pracovník mobilního operátora nabízí eSIM, převezme telefonní číslo a poté vstoupí do internetového bankovnictví. Informovala o tom Policie České republiky.

Platba online_foto Pixabay

„V těchto dnech přijali kriminalisté oznámení muže, kterého kontaktoval falešný pracovník jednoho z mobilních operátorů a v rámci digitalizace mu nabízel přechod z klasické SIM karty na eSIM. Do SMS zprávy mu poté přišel kód, který „operátorovi“ nadiktoval. Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, čímž byl následně schopen vstoupit do internetového bankovnictví, kdy poškozený přišel o 850 tisíc korun,“ informovala Dagmar Brožová, mluvčí policie.

Operátor nikdy nenavrhuje změnu SIM karty sám! „V souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňujeme veřejnost, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni „mobilním operátorem“ k její výměně, s největší pravděpodobností se jedná o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti. Kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení,“ varuje mluvčí policie.

Nikdy nesdělujte kódy, které vám přijdou, dalším osobám ani pracovníkům mobilního operátora. Tyto kódy primárně slouží k změnám prováděným klienty přímo (například prostřednictvím aplikací či internetu), kdy je třeba si číst celý text předmětné zprávy a věnovat mu zvýšenou pozornost.

Pokud máte při hovoru s operátorem jakékoliv pochybnosti, telefonát ukončete a kontaktujte oficiální telefonní číslo vašeho operátora, které najdete na webových stránkách. Nikdy nevolejte zpět na telefonní číslo, ze kterého přišel pochybný telefonát.

Další pravidla, jež je nutné dodržovat, abyste se nestali obětí podvodníka:

  • Nikdy nikomu nesdělujte informace o vašich pinech, heslech, přístupových údajích - policie, banka ani mobilní operátor je nikdy nepotřebují.
  • Nikdy se nenechte vmanipulovat do časové tísně, nechte si čas na rozmyšlenou, pokud se vám cokoli nezdá, neváhejte a kontaktujte svoji banku nebo mobilního operátora.
  • Nikdy nikomu cizímu nepovolujte vzdálený přístup do vašeho počítače nebo mobilního telefonu.

Foto ilustrační Pixabay
 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte