Sezóna vykradačů bytů startuje! Oběti si mohou tipovat přes sociální sítě

02.07.2017 15:37

V Plzni už před prázdninami udeřili "bytaři". Policie ovšem upozorňuje, že případů bude jako tradičně v létě přibývat. Co bychom neměli podcenit a jak vloupání předejít?

nahlášená bomba Schwazrova ulice foto QAP (19)

Policie v Plzni v posledních týdnech eviduje zvýšený počet vloupání do bytů nebo domů. Zlodějům nahrává fakt, že sezóna dovolených startuje většinou už v průběhu června, podrobnosti se dočtete zde. Případů ovšem bude opět přibývat v průběhu dalších týdnů.

"Letní prázdniny stejně jako letní měsíce jsou obdobím, kdy vyrážíme na cesty a opouštíme své domy a byty na delší dobu. Svá obydlí v této době mnoho lidí často zanechává bez dohledu a nedostatečně zabezpečená a to je výzva pro zloděje. Ze statistického hlediska vloupání do objektů jsou nejrizikovější právě období letních, zimních a jarních prázdnin," říká mluvčí policie Hana Štefflová.

Před zloději se můžeme chránit hned několika způsoby. Zamykání a zajištění oken je naprostou samozřejmostí. Od věci ale nejsou ani nejrůznější bezpečnostní systémy. "Vybrat si můžete základní bezpečnostní zámky nebo složitější uzamykací systémy. Vhodným doplněním jsou ochranné mříže a uzamykatelné okenice. Pokud máte dostatek finančních prostředků, pak můžete zvolit nadstandardní zabezpečovací techniky a systémy jako například elektronickou zabezpečovací signalizaci nebo různé nástrahové detektory," dodává policejní mluvčí.

Vykradači v posledních letech využívají k tipování svých obětí nejrůznější sociální sítě. "Velkou pozornost věnujte i tomu, co o sobě sdělujete na sociálních sítích. Je třeba si uvědomit, že pachatelé mohou velmi šikovně, aniž byste si to uvědomili, využít informací o vašem odjezdu na dovolenou či víkend mimo domov. Rovněž z fotografií lze mnohé vyčíst. Pachatelé si tak mohou vytipovat vaše domovy jako vhodné místo ke spáchání majetkové trestné činnosti, neboť z fotografií, které tam vkládáte, mohou vědět, jakou elektronikou, technikou či uměleckými díly máte byt či dům vybaven," upozorňuje Hana Štefflová.

Základní tipy a rady, jak vloupání předejít:

  • Své domovy si vždy řádně zajistěte. Vstupní branky na pozemek i vstupní dveře zamykejte také v případech, kdy jste doma.
  • O vašem odjezdu povězte jen vašim blízkým a lidem, ke kterým  máte důvěru. Informace o tom, že se chystáte na delší dobu pryč, nesdělujte na sociálních internetových sítích.
  • Před odjezdem požádejte důvěryhodnou osobu, aby na vaše obydlí dohlédla a pomohla vyvolat dojem, že objekt stále někdo obývá, aby např. vybírala poštovní schránku, posekala zahradu, v zimě odklidila sníh před vchodem apod.
  • Nejen před déle trvajícím odjezdem z domu se vyplatí úklid na pozemku. Nenechávejte na zahradě volně ležet nářadí, sekačky a další věci, které by pachatele nejen mohli zlákat k vloupání, ale mohli mu v protiprávní činnosti i napomoci.

Při podezření, že došlo k vloupání:

  • nevstupujte do objektu, pachatel může být uvnitř
  • neuklízejte po zlodějích, zničíte stopy po pachatelích
  • případ neprodleně oznamte na tísňovou linku 158.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT