Vykradli vám auto a chcete náhradu škody? Čtěte rady právníka

23.10.2017 13:45

K vykradení auta stačí zlodějům někdy skutečně jen pár minut. Škody jsou mnohdy ale hodně vysoké, a to nejen na ukradených věcech. Jak je to s nárokem na náhradu škody?

Výsledek řádění vandala_foto_PČR (3)

Najít své zaparkované auto vykradené, případně i poškozené po řádění zloděje, je černou můrou mnoha majitelů vozidel.

Faktem je, že zloděje může nalákat naprostá maličkost jako je třeba bunda nebo igelitka. V takovém případě je většinou škoda vyšší na autě, než na ukradených věcech. Mnohdy jsou ale zloději skutečně úspěšní a z aut si odnáší nejrůznější elektroniku jako jsou notebooky, navigace a tak dále. Na vykradení auta jim přitom stačí jen pár okamžiků.

Vypátrat vykradače aut navíc není úplně snadné. Policie v Plzni ovšem aktuálně hlásí úspěch v podobě dopadení sériového vykradače (podrobnosti najdete v článku zde). A to je pro majitele poškozených aut velmi dobrá zpráva. Právě zejména při dopadení zloděje mají totiž naději, že se jim dostane uhrazení způsobených škod.

"Při vykradení automobilu je pachatelem způsobena škoda, která se skládá jednak z hodnoty ukradených věcí a jednak ze škody, která vznikne na vozidle. Obě tyto škody mohou poškození po pachateli uplatnit v trestním řízení a neuhradí-li škodu pachatel dobrovolně, tak i v exekučním řízení. Výše škody není nijak limitována, v autě mohu mít notebook, peníze a podobně a pachatel hradí škodu v plné výši," říká advokát Pavel Cink z Advokátní kanceláře Cink a partneři.

Nicméně ani dopadnutí zloděje nemusí nutně znamenat výhru. Jednou z možností, jak si zajistit případnou náhradu škod, je proto pojištění. "Často se však stává, že se pachatele nepodaří vypátrat nebo že nic nemá a není tak, z čeho škodu uhradit. V takovém případě poškozený nic nedostane. Proto je určitě vhodné cenné věci v autě nenechávat a mít případně uzavřené pro takovýto případ pojištění, ze kterého je škoda uhrazena. V pojistných podmínkách však může být sjednána limitace škody do určité výše či výluka z pojištění určitých předmětů a pojišťovnou vyplacená částka tak nemusí pokrýt celou škodu," vysvětluje Pavel Cink.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT