12.12.2024 9:49
11.12.2024 15:28
Obří loutky, světelná show a dechberoucí představení. Plzeň v roce 2025 bude žít kulturou
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
Zbytky po narkomanech sbírali strážníci na Borech - FOTKY
Nejspíš "feťácký" mejdánek se v noci na čtvrtek odehrál v Plzni na Borech v jednom z vnitrobloků. Na místo museli ráno vyjíždět strážníci. Podívejte se na fotky.
Injekční stříkačky, mnohdy i opálené lžičky a další nádobíčko narkomanů sbírají strážníci městské policie v Plzni z ulic a parků v podstatě denně. Naposledy vyjížděli ve čtvrtek ráno do ulice Zikmunda Wintra, kde se v noci evidentně jeden z narkomanů zabydlel. Na chodníku u domu se tak našla nejen injekce, ale i několik prášků.
Zbytky po narkomanovi se nacházeli v blízkosti odpadkového koše u jedné z budov. V okolí nechyběl nepořádek, nejrůznější obaly a také léky. Jedna z obyvatelek tak zavolala na místo strážníky. Ti tradičně v rukavicích a se speciálním boxem odpad zlikvidovali. Bohužel podobné případy jsou na denním pořádku. V průměru vyjíždí strážníci k obdobným případům dvakrát denně.
"Je to nahodilé podle situace. Například na Borech jsou poměrně časté výjezdy do Boettingerovy ulice, také právě do Zikmunda Wintra nebo do ulice Karla Vokáče," říká mluvčí strážníků Jana Pužmanová s tím, že nejspíš už tradičně jsou problémy také v podchodu u Centrálního autobusového nádraží.
Praxe strážníků také jasně mluví o tom, že případy se vyskytují u K-centra v Havířské ulici, které slouží jako zařízení pro uživatele drog.
Jak postupovat? Rozhodně nesbírat injekční stříkačky holýma rukama...
V případě, že už někdo podobný odpad a materiál na ulici nebo na veřejném místě najde, měl by to nahlásit. "Určitě by to lidé neměli sbírat sami. Možností řešení je zavolat na linku 156 a informovat městskou policii. Strážníci jsou na sběr materiálu proškolení a mají patřičné vybavení. K dispozici mají speciální box, do kterého sebraný odpad umístí a odvezou k likvidaci," popsala mluvčí městské policie Jana Pužmanová.
Infekční odpad se následně hromadně odváží k likvidaci. Lidé se ale mohou obrátit i na organizace, které se v Plzni drogovou problematikou zabývají. Podrobnosti včetně nejrůznějších kontaků najdou lidé i na portálu www.bezpecnemesto.eu.
V případě, že se v podobné situaci člověk ocitne a bohužel nemá možnost se obrátit na odborníky, měl by rozhodně dbát maximálních bezpečnostních pravidel. Rozhodně by na injekci neměl sahat holýma rukama. Neměl by se dotknout jehli, natož jejího hrotu. Injekci by měl vzít jen opatrně za plastovou část a v nejlepším případě ji umístit do plechovky od nápoje nebo plastové lahve. To pak sešlápnout a odnést do odpadu.
FOTO: QAP.CZ