Žena z Klatovska čelí trestnímu stíhání. Důvěřovala neznámému muži na Facebooku

07.03.2025 13:51

Žena z Klatovska se dostala do problémů se zákonem. Aniž by si to uvědomila, stala se tzv. bílým koněm.

finance_peníze_ilustrační_24_QAP

Policejní komisař začátkem ledna 2025 zahájil trestní stíhání 44leté ženy z Klatovska, které sdělil obvinění ze spáchání přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti. Aniž by si uvědomila, že se vystavuje postihu za protiprávní jednání, se žena díky "známosti" na Facebooku stala tzv. bílým koněm.

"Žena byla v průběhu roku 2022 oslovena neznámým mužem prostřednictvím sociální sítě Facebook, který jí nabídl přátelství. Po navázání přátelství probíhala běžná komunikace mezi mužem a ženou přibližně jeden rok. Žena znala muže pouze z facebookového profilu a neměla o něm žádné bližší informace. Po téměř roční komunikaci muž, který se měl nacházet v zahraničí, požádal ženu o přeposlání peněz pro své přátele přes její bankovní účty," uvedl policejní mluvčí Michal Schön.

Tím to vše začalo, navíc žádostí o převody začalo přibývat. V době od konce října 2023 do začátku května 2024 žena provedla desítky převodů peněz, kdy se především jednalo o tisícové ale i desetitisícové částky. 

"Platby prováděla na tuzemské a zahraniční účty, přičemž za uvedené období převedla peníze v hodnotě téměř 1.200 000 korun. Za svou přátelskou výpomoc si žena pro své účely ponechala přes 50.000 korun jako odměnu," sdělil mluvčí policie s tím, že při prováděných bankovních transakcích nezjišťovala původ finančních prostředků, důvod jejich přeposílání a vše brala jako přátelskou pomoc.

V případě, že soud uzná ženu vinnou, hrozí jí trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus 15 let 08_10