14.12.2024 10:12
14.12.2024 8:28
Plzeň má rekordní rozpočet na rok 2025. Investovat se bude do DEPO2015 i dopravy
13.12.2024 17:56
Přepadení pošty v Tlučné, pachatel byl ozbrojen
Vědecká rada Západočeské univerzity v Plzni udělila čestný titul
Slavnostní zasedání Vědecké rady Západočeské univerzity se uskutečnilo ve čtvrtek. Čestný titul si převzal fyzik Karol Hricovini za významnou spolupráci se ZČU.
Slavnostní ceremoniál se každoročně koná u příležitosti Dne boje studentů za svobodu a demokracii. Během této příležitosti se tradičně uděluje čestný titul doctor honoris causa, který si letos převzal experimentální fyzik Karol Hricovini.
Hricovini působí na Univerzitě Paříž - Seina. Vědecká rada ocenila jeho významnou aktivní spolupráci pro rozvoj Západočeské univerzity.
Slavnostní akci zahájil svým projevem rektor ZČU Miroslav Holeček. Hovořil o proměňující se roli univerzit v době prudkého vývoje komunikačních technologií, upozornil na nebezpečné posouvání významu slova elity ve smyslu devalvace hodnoty vysokoškolského vzdělání a poukázal na nutnost, aby univerzity byly otevřenými institucemi. „Bylo by především neštěstím se uzavírat do sebe, hýčkat si náš malý ostrůvek akademických svobod a postupně přestat vnímat dění okolo nás. Otevřenost univerzity znamená, že děláme vše pro to, abychom hráli významnou roli v celospolečenském dialogu i to abychom byli stále váženými partnery, kteří dokážou okolní svět přesvědčit o své odbornosti,“ uvedl Miroslav Holeček.
Čestný titul doctor honoris causa byl udělen Karolovi Hricovinimu na základě návrhu Luďka Hynčíka, ředitele vysokoškolského ústavu Nové technologie – výzkumné centrum (NTC).
Prof. Dr. Karol Hricovini (nar. 1952 v Bratislavě) se věnuje experimentální fyzice a hledání nových materiálů pro aplikace v elektronice. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Technické univerzity v Bratislavě a v průběhu svého doktorského studia se intenzivně věnoval experimentálnímu studiu elektronové struktury amorfních materiálů, za pomoci rychle se rozvíjející techniky fotoemise. „Mým zájmem je pochopit, jak jsou elektrony uspořádány v pevné fázi,“ řekl Karol Hricovini během přednášky při Slavnostním zasedání Vědecké rady ZČU. „Experimentální technikou vhodnou pro tento účel je fotoelektronová spektroskopie nebo zjednodušeně fotoemise,“ vysvětlil. Fotoemise je podle Hricoviniho „jedna z nejpřímějších metod studia elektronické struktury povrchu pevných látek“.
Právě rozvoj fotoemisní spektroskopie na ZČU byl jedním z důvodů pro udělení čestného doktorátu Karolu Hricovinimu. Ten s plzeňskou univerzitou spolupracuje také na vybudování nové laboratoře experimentální fyziky, která má pro univerzitu strategický význam v oblasti materiálového výzkumu i pro svoji jedinečnost v rámci České republiky. Úzce spolupracuje s Jánem Minárem, a to i při přípravě doktorandů ve výzkumném centru NTC, a také s týmem Jaroslava Vlčka z výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd.
Při slavnostním zasedání Vědecké rady ZČU byli dále představeni noví profesoři a docenti a rektor Miroslav Holeček předal pamětní medaile a čestná uznání osobnostem, které významně přispěly k rozvoji Západočeské univerzity. Pamětní medaile mají letos novou podobu, jejímž autorem je renomovaný designér a vedoucí ateliéru Design kovu a šperku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Petr Vogel. Na čelní straně je umístěno logo ZČU, na rubu je zobrazen obrys města Plzně a malé trojúhelníky symbolizující jednotlivé budovy univerzity.
FOTO: ZČU