14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Olympionici se sešli na radnici na pokec s primátorem
V pátek 7. září přivítal primátor Baxa s námstkyní Herinkovou na radnici sportovce, kteří reprezentovali Plzeň na olympiádě v Londýně. Co prozradili střelci Podhráský, Marušková a Sýkorová nebo cyklista Klemen či plavec Švarc?
Olympionici, kteří reprezentovali nejen ČR ale hlavně Plzeň, se v pátek 7. září sešli na radnici, aby převzali od primátora Martina Baxy ocenění za reprezentaci města. Co o olympiádě prozradili? QAP byl u toho.
Primátor Martin Baxa předal všem olympionikům cenu za to, že reprezentují Plzeň. V salonku se sešli dráhový cyklista Pavel Klemen, střelci Martin Podhráský, bronzová Adéla Sýkorová, Lenka Marušková a Martin Strnad. Dorazil také triatlonista Přemysl Švarc. Od všech chtěl primátor vědět spoustu věcí o dění z Londýna. Zvláště ho zajímala střelba. "Sám jsem kdysi koketoval se vzduchovkou," Přiznal primátor a po formálním setkání si také vyzkoušel zbraň Adély Sýkorové.
Jaká byla organizace v Londýně?
Nejvíce srovnávat olympiádu mohla Lenka Marušková, která už má za sebou i Peking. "Pro srovnání byl Londýn vedle Pekingu o dost svobodnější. Nebylo tolik papírování, tolik smluv co smíme a nesmíme," srovnávala střelkyně. S tím souhlasili i ostatní reprezentanti. A co hala, kde se střílelo? Ta byla prý pouze montovaná. "Hala se mi teda moc nelíbila, jak byla montovaná. Ale uvnitř to bylo lepí než venku," konstatovala bronzová střelkyně Adéla Sýkorová. Bylo prý jasné, proč halu jen smontovali. V Británii totiž střelba není zrovna národním sportem, tím je spíš triatlon. Proto halu jen smontovali na olympiádu a pak ji jednoduše sklidí. "Byla jsem před lety v Barceloně a překvapilo mě, jak je střelecký stadion zchátralý. Byl určen jen pro ol\mpiádu a pak už zůstal nevyužitý. Zřejmě proto to Britové udělali se střelnicí tak, jak to bylo, smontovali ji," vysvětluje Lenka Marušková.
Který sport je pro Brity oblíbený?
Podle triatlonisty Přemysla Švarce Britové zbožňují právě jeho disciplínu. "Právě z Británie jsou dva bratři, od kterých se čekaly medaile. Nakonec získali první a třetí místo," konstatoval triatlonista. "Jinak pro nás bylo sportoviště úžasné, byli jsme v Hydeparku, kvůli vodě. Byla tam úžasná atmosféra, spoustu lidí. Možná kvůli tomu, že to byl triatlon, vybrali právě Hydepark," doplnil.
• Adéla Sýkorová (střelba – sportovní malorážka, 3. místo)
Bronzová medailistka z olympiády v Londýně je původem ze Zlína. Závodí za plzeňský střelecký klub SKP RAPID. Na západočeské univerzitě studuje geografii. V roce 2011 vyhrála individuální i týmovou soutěž na Letní univerziádě v Šen-čenu.
• Martin Podhráský (střelba – rychlopalná pistole, 7. místo)
Patří mezi sportovce, kterým se podařilo skloubit náročnou sportovní přípravu a studium. Loni ukončil studia na plzeňské lékařské fakultě. Vedle sportovní kariéry se chce věnovat chirurgii. Účastnil se i olympijských her v Pekingu v roce 2008.
• Přemysl Švarc (triatlon, 45. místo)
V nabité konkurenci se mu podařilo kvalifikovat na letošní olympijské hry, který úspěšně dokončil. Mezi jeho doposud největší úspěchy patří dvě pátá místa ve světovém poháru a páté místo z Mistrovství světa do 23 let.
• Lenka Bartáková (basketbal, 7. místo)
V premiérové reprezentační sezoně patřila rodačka ze Sokolova na olympijském turnaji mezi nejmladší hráčky národního týmu. Jednadvacetiletá rozehrávačka nastoupila ve dvou zápasech. V současné době působí v klubu VŠ Praha.
• Pavel Kelemen (dráhová cyklistika, 10. místo)
Původně bikrosový závodník se dráhové cyklistice začal věnovat před necelým rokem. Na Mistrovství Evropy do 23 let zajel v kvalifikaci sprintu osobní rekord a skončil osmý. Povedený závod mu vynesl nominaci na olympijské hry v Londýně.
Rozhovor s Adélou Sýkorovou připravujeme.