DJKT láká do hlediště děti z mateřských školek. Rozjelo nový projekt - FOTKY

21.03.2017 13:59

Divadlo J. K. Tyla v Plzni rozjelo zbrusu nový projekt, který má vzbudit lásku k divadlu u nejmenších diváků. První děti už se dostaly i do zákulisí, umělci na oplátku dorazili do školek.

Divadlo J. K. Tyla připravilo ve spolupráci s Městským obvodem Plzeň 1 projekt Kouzelná flétnička, jehož cílem je vychovávat hravou a zábavnou formou mladé publikum. Program, určený pro mateřské školy, má formu malého předplatného a zahrnuje tři kroky.

„Děti dostanou diplom nejmladšího abonenta DJKT, chceme tak navázat na dlouholetou tradici, jakou abonmá v Plzni má, a oslovit potencionální nové předplatitele,“ říká ředitel DJKT Martin Otava, který je duchovním otcem projektu.

Jako první navštívily historickou budovu Velkého divadla děti z lochotínské 90. a 91. mateřské školy v rámci první fáze s názvem „Hledá se Papagena“. V doprovodu členů opery, Petry Šintákové jako Paminy a Mira Bartoše jako Papagena, si nejprve prošly celé zákulisí a nechaly se nalíčit v maskérně. Poté se shromáždily na sborovém sále a naučily se rozeznávat jednotlivé operní hlasy, odtud je zavolala Papagena na jeviště, kde si děti zkusily, jaké je to být hercem a za zvuku potlesku se klanět publiku.

V druhé fázi projektu „Hrajeme si na Kouzelnou flétnu“ přivítaly děti na oplátku umělce ve své školce, zopakovaly si, jak se chovat v hledišti, zkusily si vyrobit divadelní kulisy a naučily se rozeznávat zvuky hudebních nástrojů. Vyvrcholením celého cyklu byla návštěva představení Papageno v kouzelném lese na Malé scéně Nového divadla.

„Pro řadu dětí se jedná o vůbec první setkání s divadlem a o první návštěvu opravdového představení. Od postupného, interaktivního a důkladně rozfázovaného seznámení s tím, co divadlo vůbec je, očekáváme vzbuzení zájmu nejen o divadlo jako takové, ale celkově o kulturu,“ říká Martin Otava a dodává, že je důležité, aby právě ten nejmenší divák získal přesvědčení, že divadlo je přátelský prostor plný příjemných lidí.

Projekt by se mohl rozšířit do další mateřských škol nejen v Plzni, ale i v dalších městech Plzeňského kraje...

Pilotní projekt Divadla J. K. Tyla realizoval šéf opery Tomáš Pilař, který má rozsáhlé zkušenosti se zážitkovou pedagogikou, pravidelně spolupracuje s Prázdninovou školou Lipnice, evropskou špičkou v oblasti zážitkové pedagogiky, je autorem několika populárně vzdělávacích programů pro děti z dětských domovů. Spolu s členy operního souboru a za podpory zástupců z řad dalších profesí, které zabezpečují provoz a fungování divadelního provozu, přivítal prvních 120 dětí.

Do budoucna by se do projektu měly zapojit také další soubory DJKT s programy zaměřenými ve svých žánrech. Do konce této sezóny by se s divadelním prostředím mělo seznámit téměř 500 dětí předškolního věku ze školek Městského obvodu Plzeň 1. Po vyhodnocení by mohl projekt pokračovat také v dalších mateřských školkách v Plzni i Plzeňském kraji.

FOTO: Divadlo J. K. Tyla

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT