Dostavba ambitu v Mariánské Týnici byla slavnostně ukončena, stála 57,5 milionů

11.09.2021 16:12

Mariánská Týnice patří mezi významné barokní památky v Plzeňském kraji. V současné době už je dostavěna podle původního historického Santiniho návrhu. Projekt byl slavnostně ukončen.

mariánská týnice
PF_0125_B06_8473Obnovené fresky ambituOcenění řemeslníci a zhotoviteléOdhalení bronzové pamětní desky PKPředání klíčů od Týnice(zleva Kovaříková, Ženíšek)mariánská týnice

Mariánská Týnice nedaleko Kralovic je významná barokní památka s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie, ambity a proboštstvím. Vybudovat ji dal plaský klášter podle projektu stavitele Jana Blažeje Santiniho v letech 1711-1768. V současnosti zde sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska.

Mariánská Týnice už má dostavěný východní ambit, a tak vypadá přesně tak, jak ji významný stavitel Santini navrhl. V pátek 10. září byl celý projekt dostavby slavnostně završen, nové prostory se oficiálně otevřely veřejnosti. Zdejší ředitelce Ireně Bukačové se tak podařilo to, co bylo započato opatem Tyttlem před třemi sty lety.

Nové prostory se otevřely za přítomnosti zástupců Plzeňského kraje, Národního památkového ústavu, Evropské komise v ČR, dodavatelů a projektantů. Zároveň byla odhalena bronzová pamětní deska Plzeňského kraje a do zdiva ambitu byla vložena unikátní listina. Realizace projektu začala v roce 2017. Celkové náklady na dostavbu ambitu činily 57,5 mil. Kč.

„Stoletá snaha o rehabilitaci a rozvoj Mariánské Týnice zůstane trvalým odkazem dalším generacím.  Hodnota, která zde díky umu, zručnosti a zdatnosti  všech zúčastněných vznikla, daleko přesahuje finanční náklady. Krajinotvorný význam této dnes již národní kulturní památky přesahuje naši dobu a je trvalým vkladem krásy, harmonie a duchovní síly do české krajiny. Dokončení projektu po třech stoletích je nepochybně zázrakem, jedním z těch, které se v tomto místě děly a dějí,“ uvedla ve své zdravici při slavnostním ukončení projektu ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Irena Bukačová, která se nemohla přímo slavnosti zúčastnit.
 

foto: Plzeňský kraj

O projektu Mariánská Týnice – dostavba východního ambitu

Projekt byl realizován v období 9/2017 – 6/2021. Celkové náklady 57,5 mil. Kč významně podpořila dotace EU z programu IROP ve výši 42,4 mil. Kč.  Plzeňský kraj financoval projekt částkou 13,7 mil. Kč jako zřizovatel muzea. Samotné muzeum pak přispělo na projekt částkou 1,4 mil. Kč.

Cíle projektu byly velmi rozsáhlé. Šlo především o dostavbu východního ambitu a obnovu areálu v Mariánské Týnici dle původního návrhu architekta Jana Blažeje Santini-Aichla, posílení ochrany památky a jejího zabezpečení výstavbou ambitu, který areál stavebně uzavře. Dále zpřístupnění kostela samostatnou trasou, která je využitelná pro konání veřejných kulturních akcí.

Neméně důležitou součástí bylo řešení nevyhovujícího stavebně-technického stavu přiléhající kaple Korunování Panny Marie, obnova exteriéru a interiéru památky a zahrady, vznik nového návštěvnického okruhu, rozšíření stávajícího kamerového a zabezpečovacího systému, digitalizace památek a mobiliářů a jejich zpřístupnění veřejnosti na internetu.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT