Festival Jeden svět: I ve čtvrtek je na co se těšit

23.03.2011 13:05

Festival Jeden svět, festival dokumentárních filmů na téma ochranny lidských práv, probíhá od neděle 20. března v Plzni. Od pondělí 21. března je divákům v Měšťanské besedě promítána série pěti filmů denně. Vyberte si i vy z čtvrtečního programu festivalu.

krev v mobilech

16:00 Po dlouhé noci den (Měšťanská beseda, kinosál)

Češka Libuše Audrlická, Polka Barbara Müller a Ukrajinka Inna Klimenková. Tři ženy z celkem třinácti milionů lidí, kteří byli během druhé světové války nuceně nasazeni v Říši. Monotónní práce v muničních továrnách či v zemědělství pro ně představovala většinou dvanáctihodinové směny v těžkých podmínkách a navíc s vědomím, že touto prací podporují nenáviděný nacistický režim. Režisér Tomáš Kudrna se ve svém novém snímku zaměřil nejen na vzpomínky těchto žen ze života v totálním nasazení, ale zároveň se snažil zjistit, jakým způsobem tato zkušenost ovlivnila jejich další osud.

17:00 Na stupních vítěžů (Měšťanská beseda, JoNáš)

Citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle; ať jde o stoletého Vídeňana Alfreda Proksche, který ve volném čase maluje ženské akty, 94letou italskou diskařku Gabre Gabric-Calvesi, 93letého sveřepého sprintera ze Stockholmu Herberta Liedtkeho či 82letého skokana do výšky Jiřího Soukupa z Hradce Králové.

18:00 Krev v mobilech (Měšťanská beseda, kinosál)

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Piasecki Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného.

19:00 Není doma jako doma (Měšťanská beseda, JoNáš)

Čtveřice protagonistů dokumentu Julie Laggner bydlí v rakouském penzionu pro seniory. Každý z nich přitom na život pohlíží jinak. Někteří se nesmířili s tím, že museli opustit vlastní domovy a penzion stále vnímají jako provizorium, byť tuší, že jde o „poslední štaci". Jejich důvody přestěhovat se byly přitom různé. Jedna z žen uvolnila byt na žádost své rodiny a nakonec zjistila, že se jí zbavili jako nepohodlného „břemene". Dny plynou v penzionu pomalu, všední život vyplňují společenské hry a večírky, za nimiž se skrývá prázdnota. Ti, kteří byli ještě před pár týdny v dobré mentální kondici, postupně ztrácejí paměť i myšlenky. Několika obyvatelkám domova je přitom téměř sto let a jejich vzpomínky se vrací do daleké minulosti, v níž teprve budovaly své vlastní životy a byly plné sil.

20:30 Prokurátor (Měšťanská beseda, kinosál)

Hlavní postavou dokumentu kanadského režiséra Barryho Stevense je hlavní žalobce haagského Mezinárodního trestního soudu Luis Moreno-Ocampo. V osmdesátých letech pracoval v Argentině jako žalobce během procesů s vůdci tamního vojenského režimu. Nyní ale stojí před mnohem obtížnějším úkolem: pravomoc Mezinárodního trestního soudu je totiž velmi omezená. Bez pomoci politiků se tak Moreno- Ocampo neobejde, což je zřejmé zejména v případě súdánského prezidenta Umara Bašíra, kterého haagský tribunál obvinil z válečných zločinů a rozpoutání genocidy, jež si v oblasti Dárfúru vyžádala statisíce obětí.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT