15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Výstava představuje současnou Tvář Plzně
Výstava portrétů současných Plzeňanů "Tvář Plzně" je parafrází obrazů maorských náčelníků od Gottfrieda Lindauera. Vystavené portréty doplňují fotografie jedinců a texty.
Pestrý obraz současné Plzně nastiňuje prostřednictvím portrétů lidí žijících ve městě výstava "Tvář Plzně". Komunitní projekt se inspiroval unikátní výstavou obrazů Gottfrieda Lindauera, která probíhá v Západočeské galerii.
Osm českých malířů vytvořilo realistické portréty jedenácti lidí, vybraných na základě "komunitního castingu". Jsou mezi nimi mimo jiné bývalí škodováci, studentka s vietnamskými kořeny, skaut, mažoretka nebo odborník na plzeňské pivo. Spojovacím článkem s Gottfriedem Lindauerem je portrét Václava Lindaura, jednoho z posledních členů tohoto významného rodu. Výstava ukáže portréty, ale připojí také osobní příběh portrétovaných, spjatý s Plzní, a fotografie.
Výstavu "Tvář Plzně" zahájila veřejná vernisáž v galerii uvnitř hlavní haly v prostoru DEPO2015. Výstava zde potrvá až do 18. září, kdy ji uzavře dobročinná dražba obrazů.
Projekt začal v únoru vyhlášením výzvy pro veřejnost. Na základě zaslaných přihlášek vybrala porota, složená ze zástupců Plzně 2015, Petra Hájka, ředitele Chemistry Gallery v Praze, Tomáše Hirta, antropologa z FF ZČU a umělců, jedenáct portrétovaných. Samotné obrazy vznikaly v dubnu a květnu.
"S Veronikou jsem se potkala jen dvakrát. Během letmého setkání není tak snadné nasát esenci člověka. Portrét jsem tedy pojala jako jistou inscenaci. Bylo to jako malovat scénu vyňatou z neexistujícího příběhu. I když vlastně - ta Konečnost se týká každého z nás…," říká Alžběta Josefy, která portrétovala mažoretku Veroniku Cibulkovou. Pod dalšími obrazy jsou podepsáni malíři Jan Mikulka, Jan Uldrych, Zdeněk Trs, Aleš Brázdil, Jiří Bouma, Martin Herold a Václav Sika.
"Prostředí a atributy, které na obrazech doplňují jednotlivé postavy, jsou více či méně skrytými odkazy na symboly města, na místa, kde se portrétovaní každodenně pohybují, nebo náznaky, jakým způsobem tráví svůj volný čas. Ne vždy ale přímo souvisejí s konkrétní osobou na obraze, mohou se prolínat s jiným portrétovaným. V každém doprovodném příběhu je skrytý určitý pohled na město, který odkrývá identitu Plzně skrze obvyklé i neobvyklé životní osudy," popisuje Kristýna Jirátová, manažerka komunitního umění Plzně 2015.
Vystavené portréty doplní fotografie jedinců a texty, pojednávající jak o portrétovaném a jeho životě ve městě, tak o osobnosti umělce. Na výstavě bude také uveden film, dokumentující celý průběh projektu - od výběru, setkání umělců s vybranými jedinci, přes samotnou malbu, až po instalaci výstavy. Jako doprovodný program výstavy bude v den dobročinné dražby uspořádána komentovaná prohlídka a beseda s umělci i portrétovanými osobami pro veřejnost. Vznikne také malý katalog, obsahující reprodukce obrazů, fotografie a doprovodné texty.
Důležitým závěrem a součástí celého projektu bude po skončení výstavy 18. 9. dražba všech obrazů, jejíž výtěžek bude věnován na různé dobročinné a sociálně prospěšné účely, které byly již součástí přihlášek portrétovaných osob.