Jeden svět - přinášíme program na středu 28. března

27.03.2012 14:00

Festival dokumentárních snímků Jeden svět je v plném proudu. Qap.cz vám přináší program na středu 28. března.

jeden svět

Festival dokumentárních filmů Jeden svět je v plném proudu. Na co se můžete těšit ve středu 28. března? Přinášíme vám středeční program.

V Kinosálu Měšťanské besedy je pro vás od 16.30 hodin připraven snímek Nedáme se umlčet a od 20:30 Přenašeč.

Nedáme se umlčet - Film začíná v Tunisku, kde plamen arabského jara zažehl svým protestním sebeupálením Mohammed Bouazizi. Aktivní účastnice tuniských demonstrací Lilia vzpomíná na krvavé střety s policií a jako největší přínos revoluce označuje to, že se dnes lidé již nebojí svobodně vyjadřovat.

Přenašeč - Zambijská dívka Mutina Mweemba snila jako dítě o tom, že se vdá za milujícího muže, společně s ním bude vychovávat děti a připraví jim podmínky pro co nejlepší život. Když pak potkala Abarcona, muže ze vzdálené vesnice, myslela si, že se její sny začínají plnit. Až po svatbě zjistila, že Abarcon žije v polygamním manželství a že ji nečeká vysněný láskyplný manželský život. Příliš pozdě na to, aby se mohla vrátit. Než se stačila s novým prostředím sžít, do chodu rodiny zasáhla další hrozba – pro ně neznámá nemoc AIDS.

Divadélko JoNáš nabídne od 17.00 hodin snímek Punk in Africa a od 19.00 Vzdám to až zítra.

Punk in Africa - Chronologicky vedená osa filmového vyprávění využívající množství unikátního materiálu a vzpomínek hudebníků nás zavede i do Zimbabwe, Mosambiku a Keni, kde se již punk po hudební stránce mísil se ska, reggae i tradiční africkou hudbou. Po ideové stránce zde pak punkové hnutí dosáhlo ve svém multirasovém a multikulturním základu svého vrcholu a dalece přesáhlo hranice hudebního žánru.

Vzdám to až zítra - Film Vzdám to až zítra vypráví osobní příběh mladého muže Paca Larrañagy, odsouzeného k trestu smrti během ostře sledovaného procesu společně s šesti dalšími mladíky za údajný únos, znásilnění a vraždu dvou sester na filipínském ostrově Cebu. Je brilantní ukázkou toho, kam až může zajít společenská a politická poptávka po rychlém nalezení a odsouzení pachatelů zločinu, který v červenci 1997 otřásl filipínskou veřejností.

V Divadle pod Lampou bude od 18.30 připraven snímek Trafačka, chrám svobody a od 21.00 v rámci doprovodného programu vystoupí SAN DAL – reggae – dub.

Trafačka, chrám svobody - Genius loci nemají v Praze jen vzácné historické stavby, ale také chátrající tovární haly jako třeba smíchovská Meetfactory či bývalá trafostanice ve Vysočanech. Koncem roku 2006 se proto skupina mladých umělců v čele Janem Kalábem (Pointem), Jakubem Neprašem, Michalem Cimalou a Romanem Týcem rozhodla proměnit opuštěné industriální prostory vysočanské Trafačky v alternativní centrum umožňující prezentaci současných forem umění. Dokument Sašy Dlouhého a Romana Vávry v průběhu téměř pěti let zachycuje nejrůznější peripetie, které ambiciózní projekt provázely; ať už šlo o komplikace spojené s provozem Trafačky, nebo osobní rozpory jeho hlavních aktérů, kteří se během té doby vypracovali v uznávané autory tuzemské výtvarné scény.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT