14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Jak se stravovat a co pít při cvičení
Fitness cvičení a zdravější styl stravování je stále více in. Proto se QAP vydal za instruktorkou H.E.A.T. programu v Kalikovském mlýnu, abychom vám poradili jak se při cvičení správně stravovat, co a kolik vypít.
Jak se správně stravovat při cvičení? Kolik vypít a čeho? To vše jsme se vydali zjistit za instruktorkou H.E.A.T. programu Dádou Štekrovou.
Stravování při cvičení H.E.A.T. programu - doporučení
"Tak před samotným cvičením je jasné, že si k snídani nedáte vajíčka, spíš něco lehčího, z čeho se dá čerpat energie. To je třeba banán," radí Dáda Štekrová. "Pak před tou hodinou se ještě napít."
K snídani je vhodné například müsli s bílým jogurtem a to třeba i zapékané, které se jinak při hubnutí zapovídá.
Po cvičení instruktorka doporučuje zhruba hodinu nejíst. Pak doplňte energii v dopoledních hodinách hlavně ovocem. Oblíbené tyčinky jsou sice in, ale není vhodné si takovou tyčinku dát těsně před nebo hned po cvičení.
Pitný režim - voda nebo nápoje s karnitinem?
Je na každém, aby si vybral, zda mu vyhovuje čistá voda či jiný nápoj. "Rozhodně jako doplněk ke cvičení se karnitin doporučuje. Buď v podobě ampulek, které zapijete nebo se prodávají už nápoje, které karnitin obsahují," vysvětluje instruktorka s tím, že ideální je dát si jej asi půl hodiny před cvičením.
Obyčejnou vodu pijte dle potřeby, vždy to záleží na tom, jak se cítíte. "Někdo nepotřebuje během zátěže doplňovat tekutiny, někdo ano. Záleží na každém klientovi. Rozhodně ale je nutné se napít po cvičení," doporučuje Dáda Štekrová.
O programu H.E.A.T čtěte v článku Nový hit, zkuste H.E.A.T. program.
Čemu se při jídle vyhýbat?
"Vyhněte se typické české kuchyni. To vždycky říkám jednou za čas ano, ale pravidelně, nikdy," varuje instruktorka. "Potřebujete bílkoviny, cukry prostě energii. Nedá se říci přesně, kolik máte sníst kilojoulů." Pokud nedržíte přísnou dietu, kde jedete dle přesně daného jídleníčku, není důležité se omezovat v jídle, ale dodržet pauzy mezi jídlem, které by měly být zhruba 2 až 3 hodiny, a nepočítat kalorie. Spíše se směrovat na jídelníček zdravý, změnit stravovací návyky a vlastně s tím i celý životní styl.
Nejdůležitější při cvičení i při zdravém stravování je být v pohodě a cítit se v pohodě. Všechno totiž začíná v hlavě. U shazování to platí především.