14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
V Plzni bude Doba ledová až do konce května
V Západočeském muzeu bude od pátku 19. února možno absolvovat exkurs do časů mamutů, veledaňků a šavlozubých tygrů. Výstava s názvem DOBA LEDOVÁ - GIGANTI, kterou připravilo Západočeské muzeum, setrvá v prostorách muzea pouze do 30. května. Od června 2010 si ji budete moci prohlédnout za značně vyšší cenu, expozice se totiž přesouvá na turné po Kolumbii.
Realizační tým je ve výstavní síni od pondělí 15. února a pilně pracuje na kompletaci vystavovaných modelů. Že jde o kompletaci doslova dokládá první fotografie. Modely jsou navzdory své velikosti poměrně lehké, například samotná hlava velenosorožce váží zhruba 60 kg.
Technice, která byla na výrobu maket použita se říká paleoart. Jde o spolupráci profesionálního paleontologa s výtvarníkem. Tělo zvířete tvoří polystyren, místo kůže je speciální epoxidová modelína a na vrchu velmi věrně vypadající srst.
Podle členů realizačního týmu připomíná právě výroba osrstění pohádku o krtečkovi a kalhotkách - koupí se len, jen tak svázaný ve snopcích, ten se potom protřepává, svazuje do malých zámotků, ohýbá, barví, suší a lepí.
Vznik expozice nám přiblížil jeden z autorů Zdeněk Třískala: "Standartně, když vznikají modely v muzeích, tak to dělá třeba paleontolog, který není zas až tak manuálně zručný, takže to pak moc nevypadá. Ale když to dělá někdo bez vědců, tak proč by tomu nepřidělal větší kly a lepší zuby? Za naši výstavu se zaručuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, doktor Mazuch, že takhle to vypadalo."
Na otázku, která z vystavovaných zvířat se vyskytovala na našem území, Zdeněk Třískala říká: "Byl to nosorožec srstnatý, určitě tady žil i veledaněk, což je 4 metrový jelen, dále pratur a potom v neposlední řadě mamuti. Dokonce nálezy mamutů a nosorožců jsou známy i z okolí Plzně."
Hlavním hybatelem pro vznik celé expozice byl paleontolog Radek Labuťa, specialista na modely pravěkých zvířat, který vystavoval v Národním muzeu maketu mamuta a toužil mít celou vlastní výstavu. Proto se s kolegy paleontology a výtvarníky dohodli a sbírku rozšířili.
Pro vystavování právě v Plzni se tým rozhodl kvůli vřelému vztahu k městu a také proto, že právě v Západočeském muzeu funguje paleontologické oddělení, které mělo zájem tuto expozici hostit pod svou střechou.
Když se dostáváme k nákladům výstavy, uvádí pan Třískala, že pojišťovací cena celku je 5 milionů korun, ale lépe je vyčíslit hodnotu dobou trvání všech přípravných prací. Těm autoři věnovali téměř 2 roky.