11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Loosovy interiéry se těší obrovskému zájmu, Plzeň je chce zpřístupňovat pravidelně
Byty, které téměř před 100 lety navrhoval v Plzni architekt Adolf Loos, by se mohly stát jedním z největších turistických lákadel Plzně. Loosovy interiéry svou pokrokovostí ohromují odoborníky z celého světa.
Práci architekta, kterého uznává celý svět, obdivovali nedávno stovky lidí, kterým se podařilo dostat na prohlídky unikátních bytových interiérů, které na počátku 20. století navrhoval architekt Adolf Loos. Odborníci se nevzdávají myšlenky, že by vzácné interiéry mohla veřejnost vídat v budoucnu pravidelně. Plzeň by to zařadilo
Jeden z bytů, který Loos v Plzni navrhoval, obdivovala i Lenka Koderová z Plzně. "Přivedl mě sem profesní zájem, pracuji na památkovém ústavu v Plzni. "Budeme to tady brzy dokumentovat, tak jsem se v podstatě přišla podívat, co nás čeká. Už jsem byla v jiných Loosových interiérech, ale tady jsem poprvé," prozradila památkářka, když si prohlížela obývací pokoj bytu v Bendově ulici. "Překvapila mě ta jednoduchost, je to moc pěkně vymyšlené a opravdu nadčasové. Klidně bych se sem hned nastěhovala. Určitě bych je zpřístupnila veřejnosti. Myslím, že Plzeňáci o Loosových interiérech moc neví."
Jedním z bytů, které Loos navrhl, prováděl skupinky návštěvník architekt Karel Zoch z památkového odboru plzeňského magistrátu. "Lidi často překvapí, že se jim mnoho těch prostor zdá občas nezajímavých, hodně soudobých a nechápou, co je na tom vlastně cenného. Já jim často vysvětluji, že právě v tom spočívá ten pokrok Loosovy architektury. Adolf Loos byl architektem, který zavrhoval zdobné řešení a zabýval se architekturou v mnohem globálnějším úhlu pohledu, což v tehdejší době bylo něco naprosto nového. On tvrdil, že se musíme zaměřit na dispoziční uspořádání bytu, to znamená na vztah mezi jednotlivými místnostmi a jejich vzájemné propojení tak, aby návrh toho bytu sledoval určitý logický vzorec. To je dneska naprosto běžné a zcela normální, ale v tehdejší době to neexistovalo. Secesní činžovní domy byly navrhovány třeba tak, že se z pavlače vstupovalo rovnou do kuchyně a z kuchyně do obytných místností. Adolf Loos tvrdil, že něco takového není možné, že nemůžeme vstupovat do nejčistšího prostoru, kde se vaří rovnou z venkovního prostoru, že byt by měl být uspořádán efektivněji," řekl Qapu.cz Zoch a pokračoval "Obrovský zájem jsem očekával. Vzhledem k tomu, že na spoustu lidí se ani nedostalo, tak pevně věřím, že se z toho stane tradice a Loosovy interiéry se budou ve stále hustějších intervalech zpřístupňovat, až dosáhneme stavu, že se tu budou konat prohlídky pravidelně. Dovedu si představit, že by třeba tento byt mohl sloužit jako stálý prostor ke kulturním účelům, mohly by se tu konat komorní koncerty, přednášky o architektuře a jako doplněk probíhat prohlídky."
Zoch na Loosově práci nejvíce obdivuje její pokrokovost. "Jako vystudovaný architekt vím, jaké jsou trendy v současné architektuře a když se divám na tyto historické realizace, tak je až překvapující. Věci a prvky, které dnes běžně využíváme, bychom neznaly, nebýt jeho. Nebo by nám trvalo hodně dlouho, než bychom se k nim dopracovali. Adolf Loos byl nejvýznamnějším architektem, který kdy v Plzni působil a jeho dílo je skutečně mezinárodního významu, opravdu to přesahuje rámec jak města, tak naší země. Zájem odborníků ze světa je velký, už tu byla exkurze z vysoké školy umělecko-průmyslové z Vídně, mám předběžně domluvenou návštěvu odborníků z Velké Británie, domnívám se, že pokud by se interiéry opravily, zrestaurovaly, mohly by se stát jedním z velkých lákadel Plzně."