Město chce lochotínský amfiteátr změnit na environmentální centrum

24.02.2012 11:00

Lochotínský amfiteátr se po 50 letech dočká rekonstrukce a zároveň zásadní změny. Z přírodního divadla by se mělo v průběhu dvou let stát environmentální centrum!

amfiteátr

Lochotínský amfiteátr by se měl upravit na environmentální centrum. Město Plzeň už začíná shánět peníze na rekonstrukci, která definitivně změní podobu i účel místa, které Plzeňanům slouží už více než padesát let.

Správcem areálu je Zoologická a botanická zahrada, která už nechala vypracovat projektovou dokumentaci. Podle té by měl být amfiteátr přebudován na environmentální centrum. "Projekt je rozdělen do tří etap a předpokládané náklady činí přibližně 23 milionů korun," uvedl náměstek primátora Martin Zrzavecký s tím, že v první etapě se prostaví 12 milionů korun.

"Opraví se spodní části hlediště, provedou se úpravy podia a umístí technologického zázemí pro obrazovku. První část zahrnuje také zastřešení bazénu pro dravce, rekonstrukci stávají promítací místnosti na zázemí pro dravce a přebudování kiosku na zázemí pro technologii. Právě na tuto část projektu by chtělo město získat podporu z Operačního programu Životní prostředí. Může dosáhnout maximálně 85 % výdajů. Zbývajících 15 % bude hrazeno z rozpočtu Městského obvodu Plzeň 1 po schválení přebytku hospodaření za rok 2011," vysvětlil Zrzavecký a pokračoval: "Druhá etapa projektu s předpokládanými náklady 6,6, milionu korun počítá s vybudováním botanické expozice ve střední části areálu, vybudováním přístupové cesty, oplocením a rekonstrukcí dvou stávajících kiosků. Poslední etapa s finanční náročností ve výši 4,2 milionů korun by my měla spočívat ve výstavbě nové budovy pro dravce."

Projekt by měl být realizován v letech 2012 – 2013, rada města už odsouhlasila podání žádosti a zároveň předfinancování projektu první etapy z Fondu kofinancování dotovaných projektů. Návrh musí ještě schválit plzeňské zastupitelstvo.

Lochotínský amfiteátr byl ve středu Lochotínského parku postupně budován v letech 1960-64, sloužil od května 1961 a největší slávu zažíval v 80. letech, kdy se tu konala oblíbená Porta. Přírodní amfiteátr vznikl podle návrhu architekta Františka Sommera. 

Město Plzeň chystá letos také ještě další investici do ´kultury´. V plánu je oprava dřevěné podlahy a zvukového obložení orchestřiště ve Velkém divadle. "Rada města schválila žádost vedení Divadla J. K. Tyla zařadit do svého letošního plánu investic novou akci, kterou je rekonstrukce takzvaného zvukového prostředí orchestřiště s náklady v maximální výši 500 tisíc korun," sdělila náměstkyně primátora Eva Herinková a dodala, že renovovány budou pohltivé obklady stěn a stropu. "Zařazení nové akce má souvislost s plánovanou rekonstrukcí dřevěné podlahy divadla. Aby se v budoucnu nemuselo zasahovat do její opravy, budou obě akce, tedy rekonstrukce dřevěné podlahy a takzvaného zvukového prostředí orchestřiště, provedeny současně."

Ilustrační foto: Lochotínský amfiteátr je dějištěm spoustu kulturních akcí, jednou z nich je tradiční studentský Majáles.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT