12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Muzeum Chodska zahájí novou sezonu výstavou chodských krojů
Výstavou chodských krojů se letos pochlubí Muzeum Chodska v Domažlicích. Po celou sezonu tu budete moci obdivovat jedno z největších lákadel svérázného kraje pod Čerchovem. V rozhovoru to QAPu.cz prozradil ředitel muzea Mgr. Josef Nejdl.
Muzeum Chodska, které najdete v Chodském hradu v Domažlicích, začne novou sezonu v pátek 1. dubna. Ředitel Mgr. Josef Nejdl QAPu.cz prozradil, nač se mohou návštěvníci muzea v letošním roce těšit!
Už brzy začne v Muzeu Chodska sezona, co nového letos chystáte?
V současné době finišují práce s přípravou celosezonní výstavy. Vloni vyšla knížka o krojích bývalé ředitelky muzea, paní doktorky Kumperové, takže abychom ji trochu zviditelnili, připravili jsme výstavu o chodských krojích. Výstava poběží celou sezonu, už jen proto, že je to téma, které je v našich podmínkách neustále vyhledávané a je velice atraktivní. Kurátorkou výstavy je kolegyně Mgr. Kurzová.
Jak rozsáhlá výstava bude? Najdeme v ní kroje z celého Chodska?
To se nechte překvapit (smích). Muzea zpravidla zahajují kolem 15. dubna, my, protože sídlíme v Chodském hradě a často si nás zařazují mezi hrady, zahajujeme už v pátek 1. dubna, a od té doby už pojedeme prakticky nepřetržitý provoz od pondělka do neděle od 9 do 17 hodin.
Prozradíte alespoň, kolik místa výstava zabere a odkud kroje a další exponáty pocházejí?
Věnujeme tomu naše výstavní prostory, což je výstavní sál a ochoz. Jsou to exponáty z majetku Muzea Chodska i zapůjčené z jiných muzeí nebo ze soukromých sbírek. Tohle je totiž takové zvláštní téma, téma, které u nás ještě ´žije´.
Čekáte tedy určitě velký zájem veřejnosti...
S každou výstavou bychom rádi velký zájem. Asi tak, chceme nabídnout turistům z jiných regionů něco, co by je mohlo zaujmout, co hledají.
Máte nějakou ´pojistku´, jak se o výstavě dozví třeba cizinci?
No tak po internetu, a už máme zase svoje ´kanály´, po kterých posíláme svoje propagační materiály. Ale je fakt, že Chodsko obecně je zaplaťpánbůh pořád turisticky atraktivní region, takže určitě přijdou.
Na nedávné vernisáži výstavy Ochrana kulturního dědictví byl jedním z hlavních exponátů chotiměřský oltář z Muzea Chodska, bude pak k vidění v muzeu běžně?
Osud oltáře byl zajímavý. Pochází z chotiměřské kaple, tam se měnil majitel, bylo to privátní, pak to nakonec připadlo státu a převedl se do našeho muzea. Bylo to po vytopení, po požáru, takže v nevhodných podmínkách. Pro restaurátory to byl prostě katalog! Čím to mohlo být napadený, tak tím to napadený bylo. Ať jsou to dřevokazný houby, hmyz, červotoč, prostě já nevím co všechno... Nebylo v našich silách, ať technických nebo finančních, tohle dát dohromady. Naštěstí se to mohlo financovat z Norských fondů, přišlo to na 2 miliony korun. Jsme za to moc rádi, vlastními silami bychom to rozhodně nezvládli a rozhodně ne v takovém čase, trvalo to dva roky. Oltář bude normálně ve stálé expozici, jakmile skončí výstava v Západočeském muzeu v Plzni, vrací se do stále expozice Muzea Chodska v Domažlicích, kde byl od loňského září, kdy ho přivezli z ateliéru.
Máte nějaké další exponáty, jejichž rekonstrukci byste potřebovali zafinancovat z Norských fondů?
Pořád, pořád... to je práce na několik dalších generací!
Co kromě výstavy chodských krojů ještě letos chystáte?
Připravujeme třeba výstavu zpřátelenému muzeu v bavorském Rötzu, kde bude výstava o sklářství. Uskutečnili bychom také rádi nějaký zajímavý koncert a výstavy v Galerii bratří Špillarů.