Muzeum chystá ojedinělou výstavu o umění a řemesle Střední Asie

05.06.2011 17:53

V plném proudu jsou nyní poslední přípravy na nové výstavě, kterou koncem týdne zpřístupní Západočeské muzeum v Plzni. Expozice "V srdci Hedvábné stezky - umění a řemeslo Střední Asie" přiblíží návštěvníkům doposud opomíjené kulturní tradice na území Střední Asie ve dvou podobách – městské a nomádské.

Plzeň Západočeské muzeum foto QAP

Západočeské muzeum v Plzni připravuje na červen zajímavou výstavu "V srdci Hedvábné stezky - umění a řemeslo Střední Asie".

V České republice ojedinělá výstava bude ve Výstavním sále Západočeského muzea v Plzni prezentovat doposud opomíjené kulturní tradice na území Střední Asie ve dvou podobách – městské a nomádské, a jejich vzájemného kontaktu. Výstavu společně připravily Západočeské muzeum v Plzni  Národní muzeum - Náprstkovo muzeem asijských, afrických a amerických kultur a Národní galerie v Praze.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 9. června a veřejnost ji může navštívit od pátku 10. června do 21. srpna letošního roku, a to denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

"Na výstavě budou představeny šperky, oděv a jeho součásti (opasky, obuv, pokrývky hlavy), koberce (chali, ensi), velké nástěnné výšivky (suzani) sedlové brašny (churdžin), závěsné tašky do jurty (čuval, torba), jurtové pásy (jolam), závěsy nad vchod do jurty (kapunuk), slavnostní pokrývky na velbloudy (asmalyk), keramika i dekorativní kovové předměty. Ty budou doplněné dobovými i současnými fotografiemi. Návštěvníci uvidí i původní plně vybavenou mongolskou jurtu," prozradila mluvčí ZČM v Plzni Romana Němečková a dodala: "Umělecký vývoj oblasti si překvapivě udržuje v jisté míře kontinuitu z minulých slavných dob až do dnešních dnů, a to v tradičních odvětvích – textilní tvorbě (výrobě a dekoraci látek i koberců), uměleckém zpracování kovu (výrobě šperků, kovových nádob, zbraní a dekorativních předmětů) a keramické produkci. Oblast ležící v srdci Asie, křižovatka dávných obchodních cest, spojujících daleký Východ s evropským Západem, které vstoupily do historie jako Hedvábná stezka, po staletí vstřebávala impulsy všech kulturních vlivů a vytvořila tak prostředí pro vznik specifického výtvarného projevu."

Hedvábná stezka nesloužila jen obchodu s hedvábím, ale i k přepravě dalších cenných komodit. Z východu po ní proudilo zlato a jiné kovy, drahé kameny, sklo, koření nebo slonovina, ze západu kožešiny, jantar, bronz nebo železo. Jádro této oblasti tvoří dnešní Uzbekistán, Turkmenistán, jižní část Kazachstánu, Tádžikistán a Kyrgyzstán. Jedná se tedy o oblast obývanou etnicky různorodým, uměleckým projevem však spřízněným obyvatelstvem.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 9. června a veřejnost ji může navštívit od pátku 10. června do 21. srpna letošního roku, a to denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT