Noc na Karlštejně si užijete v Měšťanské besedě

08.11.2010 9:07

Divadelní hru Noc na Karlštejně můžete v podání Divadelního souboru Boženy Němcové vidět ve středu 10. listopadu v Měšťanské besedě v Plzni.

V Měšťanské besedě v Plzni je ve středu 10. listopadu od 19 hodin na programu Noc na Karlštejně, kterou pro Vás připravil Divadelní soubor Boženy Němcové.

Noc na Karlštejně, divadelní hra J. Vrchlického, se opírá o pověst, že na hrad Karlštejn vybudovaný Karlem IV. nesměla vstoupit žádná žena. Jedné noci se tam však ocitly hned dvě. První byla neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, když byl opilý, že když na Karlštejně stráví noc, může si vzít za muže císařského šenka jménem Pešek. Druhou ženou je samotná císařovna Eliška Pomořanská, které se po jejím manželovi císaři Karlu IV. stýskalo natolik, že ignorovala zákaz a na hrad se potají vydala. Komické situace, jež vyvolá přítomnost žen v ryze mužském prostředí, ještě komplikují dva vznešení hosté - Štěpán Bavorský, který má diplomatické poslání a jeruzalémský král Petr, kterému se zákon o nepřítomnosti žen nelíbí. Situaci plnou zmatků, honiček a soubojů vyřeší až arcibiskup Arnošt.

Laskavý příběh s historizujícími prvky končí šťastně pro všechny - i pro moudrého a vzdělaného císaře Karla, který ve zmiňovaném filmovém muzikálu v závěru pronesl: "Vítej královno na hradě, který budiž nadále tvůj jako můj. Nechť ode dneška v míru a pokoji žijí, a třeba i trochu vládnou, ženy na Karlštejně po boku mužů, které milují".

Divadelní soubor Boženy Němcové působí na amatérské scéně od roku 2005. Vzniknul pod patronací Katedry historie Západočeské univerzity v Plzni a z řad (leckdy už i bývalých) studentů se rekrutují i aktéři našeho souboru. Soubor zásadně používá způsoby tradičního pojetí divadla s důrazem na herecký projev a též důkladnou práci s dramatickým textem. Repertoárové zaměření čerpá z děl klasiků, u nichž objevujeme nečekanou poetiku, humor i nadhled mistrů, jejichž jména nejsou jen pouhými hesly v učebnicích. Určitým exkursem byla pásma recitace socialistické budovatelské poezie. Tuto kapitolu nicméně považujeme za uzavřenou.

Zdroj: Měšťanská beseda Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT