30.05.2025 11:29
30.05.2025 10:32
Klatovskou čeká proměna. Studie zahrnuje více stromů i méně aut - VIZUALIZACE
30.05.2025 8:41
Pozor, v Plzni dnes proběhne cvičení policie!
Pes baskervillský se usídlí pod plzeňským nebem
Divadelní léto se letos vrací do Proluky, kde se v roce 2008 odehrála úplně první inscenace festivalu Don Juan. Hvězdou letošní premiéry bude plzeňský rodák, herec a hudebník Pavel Batěk.
Osmou premiéru v kulisách historického centra města připravil v osmém roce svého trvání festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Detektivní komedii Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! umístili tvůrci do Proluky v Křižíkových sadech.
V režii uměleckého šéfa Městských divadel pražských Petra Svojtky se tu jako Sherlock Holmes a doktor Watson potkají herci Pavel Batěk a Zdeněk Velen. V dalších rolích jim od 28. června do 9. července budou sekundovat mimo jiné Zdeněk Rohlíček, Zdeněk Mucha nebo Marta Dancingerová.
Po sedm dalších večerů pak diváci v Proluce zhlédnou reprízy velmi úspěšné loňské komedie Lhář s Romanem Zachem v titulní roli.
Ve spolupráci s Tancem Praha připravil festival letos poprvé i Taneční léto. Představení Malá smrt se s úspěchem odehrálo už 17. června. Premiéra pohybové poetické komedie NOs v režii Adély Laštovkové Stodolové a Viléma Dubničky se chystá na 23. července.
Divadelní léto se letos vrací do Proluky, kde se v roce 2008 odehrála úplně první inscenace festivalu Don Juan.
"První noční zkoušky v Proluce opět ukazují, jak moc je to magický prostor. Troufám si tvrdit, že bychom tu mohli zazpívat Skákal pes a bylo by to super. My máme ale navíc bezvadnou komedii a partu herců, kteří se na představení těší. A věřím, že těšit se mohou i naši diváci!" říká umělecký ředitel Divadelního léta Vilém Dubnička.
Hvězdou letošní premiéry bude plzeňský rodák, herec a hudebník Pavel Batěk, který si slavného detektiva zahraje v době, kdy po dlouholetém angažmá v Divadle na Vinohradech přechází od srpna do činohry Národního divadla. Autory dramatizace Psa baskervillského A. C. Doyla jsou Jiří Janků a Petr Svojtka, který se také ujal režie.
Premiéra inscenace Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! se uskuteční v neděli 28. června, do 9. července je pak na programu celkem 10 repríz.
Od 12. do 18. července se na jevišti v Proluce odehraje sedm představení komedie Carla Goldoniho Lhář, která měla premiéru v loňském roce na scéně na náměstí Republiky.