Plzeňská legenda Znouzectnost míří do Lampy

09.02.2016 21:40

Plzeňská kapela Znouzectnost slaví třicet let a jak jinak než koncertem v Divadle pod lampou. V rámci turné zazní největší hity kapely.

_DSC3778

V rámci turné 30 LET "ON THE ROAD TOUR" zavítá kapela Znouzectnost v pátek 12. února do plzeňského Divadla pod lampou, což už se velmi dlouho nestalo a je to jedinečná příležitost, jak píše kapela: "tentokrát výjimečně v pátek".

Jako předkapela se představí Původní Bureš hrající psychedelic punk folk rock.

Je to již neuvěřitelných třicet let, které plzeňská kapela oslaví, a tak stojí za to si trochu zavzpomínat.

O "Znouzi"

Co je to Znouzectnost? Bubeník Caine říká: "Znouzectnost je potrhlá možnost, jak z toho mála, co v tomhle světe znamenáme, udělat jedinečnou a nenapodobitelnou událost. Prakticky to znamená, že když už můžeme hrát my, tak může každý. Naše skupina, to nejsou jen čtyři (rádoby) muzikanti, to je jeden společný svět, postojem kterého je muzika. Proto museli a musí odejít všichni, kteří ve Znouzectnosti žijí jen tou muzikou…"

Z historie kapely

Kapely byla založena blíže nedochovaného data v roce 1986 členy rozpadlých kapel Zastávka Mileč a Kuličkové Ložisko - Démou, Cainem a Jožžinem. Na baskytaru pak přibrali výtvarníka, který měl sice tento nástroj pověšený na zdi, ovšem pouze jako umělecký artefakt - v životě prý na něj ani nebrnkl. Tento člověk si říkal Golda. Znouzectnost odehraje své historicky první veřejné vystoupení 26. 11. 1986 ve vysokoškolském klubu Oko v Plzni. Tento koncert má svoji perličku, kdy byl problém sehnat zvukaře, a v podstatě všichni oslovení odmítli, když zjistili, o jakou partyzánštinu jde. Nakonec zvučil Václav Běhavý ze slovutné kapely Odyssea. Okomentoval to celé tím, že ho prostě zajímá, co momentálně hrají mladý plzeňský kapely. V roce 1987 po koncertě v nočních hodinách tragicky umírá tehdejší bubeník Jožžin. Bicích se ujímá Caine a postupem času dochází k dalším průběžným změnám v obsazení. Na konci roku se kapela účastnila městského kola Rockfestu 1988, kde si nakonec (proti vůli svazáků) vybojovala třetí místo.

V lednu 1988 posílil zbylé trio kytarista Bowí. Ve stejné době kapele natočil mladý filmař Jindřich Marek amatérský klip "Já tu jsem". Představuje se i nová zpěvačka Ema, která si později přibrala do své výbavy i hru na saxofon. V červnu 1989 soubor natočil svoje zatím nejlepší (a nejznámější) demo "Obludný Neználek", na němž se objevují i tři největší hity souboru - "Krysař", "Dračí setba" a "Vemte si příklad (z Rychlých šípů)". Skupina na demu také vcelku originálně nazvala svůj styl: "underpop, popcore, rockremrol".

V listopadu 1990 odehrála Znouzectnost historickou taneční zábavu v Kornaticích, kde získala úplně první honorář - každý v kapele obdržel "pětikilo" na ruku! V tehdejším čtyřstopém studiu Družba na Lochotíně vzniklo čtvrté demo Odrhovačky a Baladajky. Znouze debutovala i na vinylu, pro kompilaci Punks Not Dead pořídila nahrávky písní Krysař a Převrat v banánové republice ve studiu Řitka.

V lednu roku 1991 absolvovala Znouzectnost (spolu s Otcovými dětmi) první koncert v tehdy začínajícím plzeňském rockovém klubu Divadlo pod lampou. Lampa se pak stává pro kapelu domovskou scénou.

V roce 1992 vychází u hudebního vydavatelství Avik album Znouzectnost uvádí své hosty na vlnách rádia bla bla plus, reflektující zklamání soudných lidí nad tehdy začínajícími privátními FM stanicemi. Prostor zde kromě hostitelů dostaly i spřízněné kapely, např. Bon Pari, Petr Mach či Otcovy děti.

Zatím má kapela na kontě 14 alb a více jak 2000 koncertů po celé ČR.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT