13.12.2024 9:22
12.12.2024 21:30
Viktorka doma prohrála s Manchesterem United 1:2
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
Plzeňský kraj podporuje filmovou tvorbu natáčenou v regionu
V září tohoto roku půjde do kin další z filmů, které Plzeňský kraj podpořil za účelem propagace regionu a podpory cestovního ruchu. Tentokrát natáčení probíhalo na severním Plzeňsku.
Režisér Tomáš Vorel si jako lokalitu pro svůj film vybral severní Plzeňsko, kde čerpal inspiraci ze skutečného života tamějších obyvatel. Vorlův snímek se tak společně s dalšími filmy jako Zátopek, Matky nebo Mazel a tajemství lesa či Prvok, Šampón, Tečka a Karel řadí k populárním snímkům, kde diváci vidí zajímavá místa i příběhy z Plzeňského kraje.
„Plzeňský kraj nabízí řadu zajímavých lokalit a považuji cestu spolupráce s filmovými štáby za unikátní příležitost, jak tato mystická a historická místa dostat do povědomí lidí i mimo náš region. V roce 2016 Plzeňský kraj podpořil milionem korun natáčení populárního seriálu Policie Modrava, o dva roky později pak unikátní příběh židovského chlapce Nabarvené ptáče, který byl přijat do hlavní soutěže Benátského filmového festivalu. Věřím, že díky spolupráci s filmovými štáby poznají alespoň skrze obrazovky Plzeňský kraj další lidé a třeba si k nám pak najdou cestu v době dovolené. Naším cílem je finanční podporu příští rok navýšit. Kraji se to z dlouhodobého hlediska vrátí,“ říká náměstek hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Marek Ženíšek.
Plzeňský kraj podpořil v letošním roce i loňském roce řadu filmů, které mohou v současnosti diváci sledovat v kinech. Filmové štáby spolupracují s Filmovou kanceláří Plzeňského kraje, kterou finančně podporuje kraj také řadu let.
Film Cesta domů Tomáše Vorla podpořil Plzeňský kraj dotací ve výši 400 000 korun. Hlavní lokací pro natáčení bylo Rabštejnsko, které režisér Vorel využil už pro první dva díly trilogie, na které jeho Cesta domů navazuje. Zároveň odtud pochází i samotný scénář k filmu. „Situace z filmu jsou odpozorované, scénář jsem dal dohromady z příběhů a historek, které jsem tady slyšel, nebo sám zažil. Při psaní mi pomáhali místní sedláci, lesníci a myslivci, takže je to kolektivní dílo,“ říká režisér Tomáš Vorel. Tvůrci filmu chtějí vzdát hold životu na vsi, vesnickým tradicím a rodinnému sedlačení, soužití s přírodou a krajinou. Natáčení trvalo celý jeden rok od léta do léta tak, aby tvůrci zachytili přírodu a život na vsi ve všech ročních obdobích. Důležitou roli má podle režiséra Vorla vedle příběhu právě krajina Rabštejnska ve svých různých podobách.
Foto: ilustrační