13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Starobylý samurajský meč poprvé vystaví zámek Horšovský Týn
Státní hrad a zámek Horšovský Týn se v sobotu 31. března opět otevírá s novou sezonou návštěvníkům. Úplně poprvé pak vystaví skutečný japonský samurajský meč, katanu, která patří k čerstvějším přírůstkům zámeckých sbírek!
Státní hrad a zámek Horšovský Týn se o víkendu opět otevírá s novou sezonou návštěvníkům. Úplně poprvé pak vystaví skutečný japonský samurajský meč, katanu, která patří k čerstvějším přírůstkům zámeckých sbírek!
Meč, pocházející z doby okolo roku 1539 rozšířil zámecké sbírky orientálních zbraní. "Meč ovšem vykazuje řemeslnou práci, odkazující již ke konci 15. století,“ upozornil kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský s tím, že meč doplňuje sbírku samurajských zbraní. "Ostatní meče vykazují přebroušení čepelí, k nimž došlo v 19. století, což lze vnímat jako prohřešek svého druhu. Nový přírůstek, samurajský meč, je cenný mimo jiné právě zachovalým originálním historickým brusem čepele. Přebroušení meče se překresluje tužkou na hedvábný papír a díky originálním marketům je lze přirovnat k otiskům prstů. Jde o nezaměnitelný prvek, využívaný i při prokazování stáří a pravosti meče.“
Meč je rovněž opatřen certifikátem pravosti, vydaný Společností japonského meče. Ta je japonskou státní organizací, která řeší vývoz tradičních zbraní, s nimiž, jakožto s kulturním dědictvím, nelze zacházet jen tak.
K dalším tajemství japonské katany v Horšovském Týně patří i doprovodná výbava. "My vystavujeme meč v takzvané odpočinkové sestavě, zvané širasaya,“ uvedl Rosendorfský a dodal, že samotnou samurajskou zbraň totiž představuje především čepel s originálním brusem. Jílce a pochvy japonského meče lze totiž měnit pomocí důmyslného zařízení. "Kromě odpočinkové sestavy existuje ještě sestava všednodenní a slavnostní - ozdobná,“ vysvětlil kastelán a dodal, že vexpozici představují i odpočinkovou pochvu s jílcem a drobný kolíček, který jílec drží pohromadě s čepelí. "Kromě toho vystavujeme i dva obaly čepele, vnitřní, obyčejnou, a venkovní, zdobenou! Vše je ještě stylově vystaveno na stole japonského typu."
Jedinečný přírůstek zámeckých sbírek bude v turistické sezóně 2012 vystaven vůbec poprvé. Návštěvníci si jej tedy mohou v zámecké zbrojnici prohlédnout již od nastávajícího víkendu, soboty 31. března 2012, kdy se otevírají brány památek.
Zdroj: NPÚ Plzeň