U památníku bigbítu se koná festival Milník času

29.04.2010 16:52

Ve Chvojkových sadech se v sobotu 1. května sejdou příznivci bigbítové muziky. Od pravého poledne se tu totiž koná první ročník festivalu Milník času - Bigbít. Památník byl v sadech slavnostně odhalen vloni jako vzpomínka na Jiřího "Dědka" Šindeláře z Katapultu.

Milník času - Bigbít

Do Chvojkových sadu na plzeňském Petrohradě zamíří v sobotu 1. května každý pravověrný bigbíťák. Po loňském úspěchu slavnostní akce, kdy tu byl odhalen památník bigbítu, se tu totiž koná 1. ročník bigbítového festivalu Milník času.

"Loni 1. května byl ve Chvojkových lomech v Plzni odhalen památník bigbítu pojmenovaný Milník času. V rámci této akce se uskutečnil vedle nově odhaleného díla, které vzdává hold jednomu ze zásadních hudebních stylů 60. a 70. let, i doprovodný rockový koncert. Vzhledem k ohlasu mezi veřejností se jeho pořadatelé rozhodli letos hudební akci zopakovat a organizovat jí i do budoucnosti. Po loňském testu se tak letos přesně po roce uskuteční první ročník nového plzeňského festivalu Milník času – Bigbít," uvedl Jiří Kokoška za pořadatele s tím, že vloni se sešla zhruba tisícovka lidí.

"Byly to v hojném počtu už bělovlasé ´máničky´ kolem padesáti i šedesáti let, ale také mladí náctiletí rockeři. Všechno ovšem vyznavači bigbítu. Došlo k příjemnému promísení generací fandících jedné hudbě tak, jak by to mělo být. A protože při akci i později během celého roku jsme slyšeli názory, že by se měl koncert opakovat, rozhodli jsme se zavést tradici," prozradil hlavní organizátor festivalu akademický malíř Jaroslav Šindelář, který je autorem památníku Milník času. Podnětem k jeho vybudování bylo úmrtí jeho bratra Jiřího „Dědka“ Šindeláře ze skupiny Katapult a první Máj byl zvolen symbolicky. "Má Máchovskou příchuť. Mácha zůstal vždy mladý stejně jako bigbít a jeho fanouškové," dodal Šindelář.

Začátek festivalu Milník času - Bigbít naplánovali pořadatelé na 12. hodinu. Hrát bude celkem sedm kapel! Návštěvníci uslyší kapely Hruškowicz, Plymouth, Rolling Stones Plzeň, Michal Šindelář trio, Starý psi, Regenerace a High Gain. Předpokládaný konec je tak až kolem deváté večer. Samozřejmostí jsou stánky s občerstvením a vstup bude zdarma!

Plzeň je známá jako hlavní město českého bigbítu. "Rock totiž přišel do socialistického bloku ze západu a západní Čechy byly jediným místem v ČR, kde se daly dobře naladit německé radiové a televizní stanice. To byl hlavní zdroj téhle hudby u nás. Pamatuji, že kvůli různým hudebním pořadům v německých televizích jezdili do Plzně i Pražáci. Doma totiž vysíláni chytit nemohli," vysvětlil dramaturg festivalu Jaromír Lichtenberg.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT