Vodní hamr v Dobřívi je na mincích

06.05.2010 7:19

Na zlatých mincích, které vydala Česká národní banka, se objevil vodní hamr v Dobřívi. Mince stojí 2 500 korun, ale unikátní památku, která je jednou z největších v ČR, můžete v obci na Rokycansku klidně navštívit za méně peněz.

Zlaté pamětní mince s vodním hamrem v Dobřívi vydala ve středu 5. května Česká národní banka.

Hamr se na minci dostal jako jedna z významných památek, které patří do cyklu Kulturní památky technického dědictví. "Hamr v Dobřívě je největším manufakturním hamrem na českém území," uvedl mluvčí České národní banky Marek Petruš s tím, že dobřívský hamr je devátou a tedy předposlední památkou, která se na zlatých pamětních mincí objeví. "Při výběru památek jsme kladli velký důraz na jejich tématickou různorodost a na zastoupení různých regionů. Vodní hamr v Dobřívě je výjimečným dokladem staré průmyslové výroby a přitom je stále provozuschopný. Těší nás, že 1. července 2010 získá status národní kulturní památky," sdělil člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

Česká národní banka vydala celkem 3 800 kusů zlaté mince s dobřívským hamrem v běžné kvalitě a 10 200 kusů ve špičkové kvalitě. "Mince s hamrem je dílem akademického sochaře Jaroslava Veseláka. Hlavním motivem lícní strany je kompozice heraldických zvířat. Na rubové straně je vyobrazeno nadhazovací kladivo, které je součástí vnitřního vybavení hamru, a vodní kolo, které jej pohání," popsal motiv na minci Petruš.

Od roku 2006 už se v cyklu objevily například observatoř pražského Klementina, Ševčinský důl v Příbrami - Březových Horách, plzeňský pivovar nebo větrný mlýn v Ruprechtově. Cyklus zakončí v říjnu vydání zlaté mince věnované dolu Michal v Ostravě, prvnímu plně elektrifikovanému dolu na našem území.

Kde si můžete zlatou minci s vodním hamrem v Dobřívi koupit?

"Prodej mincí zajišťuje ČNB prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numizmatickým materiálem," vysvětlil Petrušs tím, že jejich seznam i další informace o zlatých mincích emitovaných ČNB jsou k dispozici na www.cnb.cz

Vodní hamr Dobřív

Dnešní podoba hamru pochází ze začátku 19. století, kdy byla zděná budova vystavěna na místě dřívějších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Strojní vybavení je také z 19. století.

V Dobřívě se ale železo vyrábělo už od počátku 14. století. Na připomínku toho se v hamru každý rok konají například Hamernické dny s ukázkami prací uměleckých kovářů a bohatým programem, a to vždy třetí sobotu v květnu, letos se tedy uskuteční 15. května.

Více najdete na stránkách Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, jehož je vodní hamr součástí, www.muzeumrokycany.cz/hamr

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT