15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Výstavu maorských portrétů Gottfrieda Lindauera shlédlo již 10 000 návštěvníků
Výstavu Gottfried Lindauer - Plzeňský malíř novozélandských Maorů již navštívilo neuvěřitelných 10 000 návštěvníků. Veřejnosti bude přístupna až do 20. září.
Výstava Gottfried Lindauer (1839–1926): Plzeňský malíř novozélandských Maorů, kterou připravila Západočeská galerie v Plzni jako jeden z osmi vlajkových projektů programu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, zaznamenává výjimečně vysokou návštěvnost: prohlédlo si ji již více než 10 000 návštěvníků.
"O výstavu je velký zájem jak ze strany tuzemských návštěvníků, tak i z řad cizinců navštěvujících Evropské hlavní město kultury 2015. Již nyní, téměř dva měsíce před koncem výstavy, je zřejmé, že jde o jednu z nejnavštěvovanějších výstav v historii naší instituce," uvedl ředitel Západočeské galerie v Plzni a spoluautor výstavy Roman Musil.
Téměř každý týden mohou návštěvníci využít komentované prohlídky výstavy v Masných krámech vedené galerijními lektory. Na první polovinu září jsou pak připraveny doprovodné přednášky, a sice na téma Evropská teorie ornamentu a maorské tetování a Dějiny tetování.
Výstava byla jako vůbec první retrospektiva Gottfrieda Lindauera připravena ve spolupráci s Auckland Art Gallery Toi o Tāmaki na Novém Zélandu, jež poskytla exkluzivní zápůjčku 44 maorských portrétů a dvou žánrových obrazů, které dosud neopustily zemi svého vzniku. Expozice je doplněna o čtyři maorské portréty z Museum of New Zealand Te Papa ve Wellingtonu a o rané Lindauerovo dílo z českých zemí (náboženské obrazy a portréty plzeňských měšťanů). Diváci tak poprvé mohou na jednom místě shlédnout malířovu evropskou tvorbu i pozdější portréty maorských obyvatel, které ho nejvíce proslavily. Na výstavě jsou prezentovány i dobové fotografie a maorské artefakty, které Lindauer zasílal na počátku 20. století do Prahy Vojtěchu Náprstkovi. Lindauer prožil na Novém Zélandu většinu svého života: odešel tam v roce 1874 jako pětatřicetiletý a zůstal tam až do své smrti v roce 1926.
"Není přílišným překvapením, že Lindauerův příběh oslovuje tak velké množství lidí. Působivé jsou nejen samotné obrazy maorských náčelníků, ale i jejich osudy. Výstava ukazuje na čtyři desítky těchto příběhů a také jeden přímo samotného autora, díky kterému víme, že evropské hodnoty mají sílu uspět i na druhé straně zeměkoule. Inspirováni tímto přístupem jsme se pustili do objevování pestrých osudů a důležitých lidí našeho kmene, které vyobrazili současní malíři, jako je Jan Mikulka, Jan Uldrych, Alžběta Josefy, Zdeněk Trs, Jiří Bouma nebo Aleš Brázdil pro výstavu Tvář Plzně v DEPO2015," prozrazuje programový ředitel Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 Jiří Sulženko.
Výstava Gottfrieda Lindauera potrvá do 20. září 2015 ve výstavní síni Masné krámy a dvakrát v týdnu je otevřena i ve večerních hodinách.