West Side Story ladí poslední detaily! "Můžete se chlubit!“ říká dirigent Kryštof Marek

09.05.2017 14:59

Už v sobotu 13. května vtrhne na jeviště DJKT legendární muzikál West Side Story. Mezi fanoušky je o něj extrémní zájem. Přinášíme rozhovor s dirigentem a skladatelem Kryštofem Markem!

Legendární muzikál West Side Story se vůbec poprvé objeví na repertoáru Divadla J. K. Tyla v Plzni, poprvé se také v roli režiséra představí nový šéf souboru muzikálu Lumír Olšovský. A po delší pauze se také do Plzně vrací skvělý skladatel, textař, dirigent, aranžér a jazzový klavírista a kromě dalších úspěchů i čerstvý držitel Českého lva za hudbu k filmu Masaryk Kryštof Marek, který slavnou "Westku“ hudebně nastuduje. V čem je podle něj tento titul jedinečný? A čím by se Plzeň mohla a hlavně měla chlubit?

West Side Story se 60 let od své broadwayské premiéry hraje v ČR teprve posedmé, v Plzni poprvé, v čem podle Vás tkví jeho jedinečnost?

"Je to naprosto výjimečný titul a navíc jedno z nejlepších děl Leonarda Bernsteina. Muzikál West Side Story má skvělou instrumentaci, je neskutečně náročný po hudební stránce, pro orchestr i pro zpěváky. Hudba je velmi chytrá, ale zároveň srozumitelná."

Představení bude doprovázet téměř čtyřicetičlenný orchestr, je to běžné?

"V orchestru máme 37 hráčů a to běžné vůbec není – je to fantastické v době, kdy se muzikály běžně dělají na halfplayback. Je tendence orchestr redukovat, smyčce se třeba nahrazují keyboardem. To, že můžeme v Plzni hrát v plném posazu, je výjimečné a měli bychom se tím chlubit."

Jak byste dílo charakterizoval po hudební stránce?

"Je v něm znát typický Bernsteinův rukopis, ale najdeme tam i mnoho jiných vlivů. Na jednu stranu je to americké ‚až to práská dveřmi‘, znatelné je i to, že Bernsteinovy kořeny jsou v Evropě, pocházel z rodiny ukrajinských Židů. Celý život se zabýval klasikou a ta poučenost a erudovanost je v hudbě znát."

V letech 2000–2003 jste působil v DJKT, jak na tu dobu vzpomínáte?

"Byly to tři krásné a intenzivně prožité roky. Mělo to několik vrcholů, jeden z nich byl Kristián II, kterého jsme dělali s Antonínem Procházkou (Kryštof Marek byl autorem hudby a inscenaci hudebně nastudoval – pozn. red.), pak Gershwinovo Crazy for You a Cikáni jdou do nebe. Byla to taková učednická léta."

Přiblížíte alespoň některé ze svých dalších současných projektů?

"Ve Studiu Dva se hrají dvě inscenace, ke kterým jsem složil hudbu i napsal texty: Vánoční koleda s Ivanou Chýlkovou a Karlem Rodenem a Děvčátko – Vánoční příběh podle Andersenovy pohádky Děvčátko se sirkami. Několik let se v pražské Laterně magice hrála inscenace Legendy magické Prahy Jiřího Srnce, ke které jsem složil hudbu.  Paralelně s divadelní tvorbou se snažím psát symfonickou hudbu. Naposledy jsem složil čtyřicetiminutový houslový koncert pro Gabrielu Demeterovou, který byl uveden na znovuobnovených Slavnostech Navalis na hladině Vltavy."

FOTO: DJKT

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT