Muže postihla srdeční příhoda. Syn dojel na kole pro pomoc

30.08.2019 17:02

Muž v Národním parku Šumava utrpěl srdeční příhodu v nepřístupném horském příhraničním terénu. Syn naštěstí dojel na kole rychle pro pomoc. Na místě případu zasahovala Horská služba Šumava.  

IMG-20190830-WA0004
IMG-20190830-WA0003IMG-20190830-WA0002IMG-20190830-WA0004

Návštěvníka NP Šumava ve věku sedmdesát let krátce po poledni zastihla náhle na cestě pod Plešným jezerem srdeční příhoda, syn, který mu dělal společnost, naštěstí stačil dojet pro pomoc.

Přestože turista byl pěší, syn měl s sebou kolo a ihned po incidentu dojel pro pomoc na stanici HS do Nové Pece. „V mobilu neměl ani naše krizové číslo 1210, ani aplikaci Záchranka. Protože ho ve stresu nenapadlo zavolat linku 155, jel asi patnáct minut trasu mezi místem, kde čekal jeho otec, a naší služebnou,“ uvedl k nahlášení případu Petr Hladík, zasahující člen Horské služby Šumava.

Záchranáři Horské služby Šumava se neprodleně spojili s dispečinkem Zdravotnické záchranné služby a zamířili k pacientovi. „Domluvili jsme se, že k nám vypraví sanitní vůz a posádku s lékařem. Otec telefonem z místa uvedl, že cítí silnou pálivou bolest na hrudi a má potíže s dechem. Vzhledem k jeho věku jsme mohli předpokládat, že jde o srdeční příhodu,“ popsal výjezd Petr Hladík.

Jakmile dorazili členové HS k muži, zjistili, že potíže stále přetrvají. Naložili ho proto do terénního automobilu a napojili na Automatizovaný externí defibrilátor. „Ten potvrdil předpokládaný zdravotní stav pacienta, ale nedoporučil žádný výboj. Převezli jsme ho tedy k naší stanici a předali lékaři ZZS. Ten v jejich sanitce udělal EKG a online ho poslal do nemocnice,“ řekl záchranář Hladík.

Zanedlouho přišly z nemocničního zařízení výsledky. „EKG potvrdil, že muž utrpěl infarkt. Posádka vozu ZZS proto kontaktovala Leteckou záchrannou službu Armády ČR z Bechyně. Jejich vrtulník pak přistál přímo v Nové Peci, zdravotníci pacienta naložili a transportovali do Českých Budějovic,“ doplnil Petr Hladík.

 „Jde o zásah v nepřístupném horském příhraničním terénu, kam by se sanitka nikdy neměla šanci dostat. Vzhledem k tomu, že naši záchranáři se v takových lokalitách dokáží pohybovat velice rychle, je často první fáze záchrany života na nás,“ komentoval celou situaci Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

 

Foto: Horská služba ČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT