Barokní festival je v plném proudu. Zámek Manětín zve na Francouzský den

22.07.2024 8:49

Letní barokní festival po památkách v Plzeňském kraji pokračuje. V sobotu 27. července jste zváni na zámek v Manětíně, kde proběhne Francouzský den. Ve stejný den se koná  Anenská pouť na Tanaberku. Pvní srpnový víkend barokem ožijí Štěnovice nebo zámek Hrádek.

IMG_5728 ACD2

Divadlo, tanec a zpěv a hlavně duch překrásné Francie v prostředí zámecké zahrady versaillského vzoru, takový bude Francouzský den na zámku v Manětíně. Konat se bude v sobotu 27. července od 13 hodin, program je naplánován do 18. hodiny.

Během odpoledne vystoupí Single Ladies a Daima dancers, skupina historického šermu Gloria předvede scénku Verbování pro Francii, nahlédnete do přípravy Marie Antoinetty na cestu do Francie v rámci ukázky módy a každodennosti šlechtičny, ochutnáte francouzské delikatesy a vína a chybět nebude ani francouzská hra petanque. Kompletní program najdete ZDE.

27. července proběhne v rámci barokního festivalu Anenská pouť na Tanaberku, a to od 13 hodin. Jedná se o barokní oslavy spojené s tradiční svatoanenskou poutí v okolí barokního kostela sv. Anny na Tanaberku u Všerub. Program je bez vstupného, poutníky přivítá otevřený kostel, hudba i tržiště.

Marian Vojtko a Andrea Kalivodová vystoupí v pátek 2. srpna od 19:30 hod. na zámku ve Štěnovicích. Směs operních a muzikálových árií zazní v podání vynikajícího tenoru a mezzosopránu. Více ZDE.

Barokní večer na zámku Hrádek u Sušice se bude konat 3. srpna od 19:30 hod. Zazní barokní hudba v podání souboru Victoria Ensemble a uvidíte barokní tanec souboru Eliana. Hlavním programem večera bude koncert v barokní kapli sv. Valburgy a večer zakončí barokní ohňostroj Theatrum Pyrotechnicum v zámeckém parku.

Letní barokní festival probíhá po celé léto. Pořadatelem je Plzeňský kraj.

Poutní kostel sv. Anny na Tanaberku se stal dominantou Všerubského průsmyku. Historie poutního místa se začíná psát 25. července 1703. Tehdy za večerního soumraku ve svátek sv. Anny navštívil návrší Franz Pajer (Payer), kantor a varhaník z nedalekých Všerub. Na vrch vystoupil stižen smutkem a duševními depresemi. Pojednou prý nad sebou spatřil zářící oblaka, která jasným světlem zabarvila celou okolní krajinu. Na Pajerovu duši zapůsobil přírodní úkaz vskutku zázračně. Cítil se Boží mocí uzdraven a na místě dal z vděčnosti vystavět malou dřevěnou kapli. Impozantní chrám, který Gilmetti na Tanaberku postavil, je objektem stavebně zdařilým a mezi sakrálními stavbami jihozápadních Čech zcela ojedinělým. Patří mezi nejpozoruhodnější stavby západočeského baroka. Tanaberk je dnes obklopený řadou památných lip i nově vysázenou alejí z roku 2009, se kterou souzní křížová cesta vystavená z kamenů, která vznikla v roce 2017 ke 300. letům výročí kostela.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT