QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Běžné sirupy jsou pro sportující děti zcela nevhodné, říká odborník na výživu Pavel Trampota

28.06.2023 10:08

Dodržovat pitný režim je extrémně důležité, obzvlášť v horkých dnech, které nyní zažíváme. Víte kolik vody vypít? Jak na pitný režim při sportu a jak správně doplňovat tekutiny u dětí? Ptali jsme se odborníka na zdravou výživu Pavla Trampoty.

1

Pitný režim je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou by měl dbát každý sportovec a nejen sportovec. „Doplňování tekutin v průběhu dne se netýká jen sportu, organismus když je dehydrovaný, nedokáže podávat výkony ani regenerovat a lehce může dojít k úrazu,“ říká Pavel Trampota, majitel PT Servis, který se více jak 25 let zabývá mimo jiné prodejem sportovní a doplňkové výživy.

Často slyšíme, že dodržování pitného režimu je pro sportovce to nejdůležitější. Mnoho lidí si pod tím představí, že by měli v průběhu sportovního výkonu hodně pít, což je dle Pavla Trampoty jedna ze základních chyb. „Zejména u mladých sportovců je důležité, aby už na trénink šli dobře hydratovaní a připravení, to znamená, aby dostatečně pili i před a ne jen v průběhu výkonu. Organismus se chová jako houba, vodu zadržuje a během tréninku, kdy ji potřebuje a vydává, tak je pozdě ji doplňovat,“ vysvětluje.

Lidé by měli pít pravidelně a celodenně

„Jsou samozřejmě poučky, kolik litrů vody by měl kdo denně vypít, ty jsou ale velmi individuální. Obecně se ale tvrdí, že běžný člověk by měl vypít 2 až 3 litry tekutiny denně. Do pitného režimu bychom neměli počítat nápoje jako je čaj a káva,“ říká odborník na výživu. „Lidé by měli pít pravidelně a celodenně."

Dle Pavla Trampoty je při sportování vhodné pít čistou vodu, případně vodu s citronem. Vhodné jsou také iontové nápoje, které se dělí na kategorie isotonické a hypotonické.

„Používají se i nápoje energetické, vyhnul bych se ale do nich zahrnovat různé moderní komerční nápoje. Ty totiž nedoplňují pitný režim, doplní pouze stimulační látky a nejsou úplně vhodné,“ říká Trampota a varuje: Pro sportovce jsou dokonce zcela nevhodné, byť jsou s nimi často v reklamách spojovány. Pro mládež jsou takové nápoje dokonce nebezpečné.“

PT Servis má v nabídce velké množství iontových nápojů

Favoritem zákazníků je co se složení i chuti týče Vital drink. „Oblíbencem v našem sortimentu je Vital drink, který obsahuje pouze čistě přírodní aromata a v koncentrátu má pouze půl gramu sacharidu. Je to výjimečný drink,“ říká odborník na výživu. „Chuťově je vynikající, existuje až 35 různých příchutí, sami na sobě je v PT Servis testujeme a ochutnáváme. Mně nejvíc chutná se zázvorem, guave příchuť je zase osvěžující, na teplé dny ideální,“ dodává Pavel Trampota s úsměvem.

Hypotonické nápoje

Obsahují menší sycení minerálními látkami a solemi, dají se pít celodenně a ne jen při sportovním výkonu. „Většinou jsou ve formě sirupů, rodiče je mohou dát dětem do školy, mohou je pít doma celý den a nemusí koukat na to, kolik toho dítě vypije,“ vysvětluje Pavel Trampota.

Rodiče často v dobré víře dávají do lahví na tréninky šťávu z běžného sirupu. Před tím Pavel Trampota varuje. „Mnoho lidí dnes řekne, že doplňuje pitný režim dětem při výkonu klasickými sirupy, které koupí v samoobsluze. Takové sirupy jsou zcela nevhodné, neobsahují žádné minerální látky, které organizmus potřebuje, naopak obsahují složité cukry v takovém množství, které není prospěšné.“

„V PT Servis doporučujeme i mládeži pít kvalitní hypotonické iontové nápoje a v případě většího výkonu přidat ten isotonický, který by se ale, apeluji, neměl pít celodenně. Mohlo by dojít k ukládání minerálu a solí ve vyšší míře, než je zdravé,“ doplňuje.

Isotonické nápoje

Dělají se většinou v práškové formě a mají vyšší obsah koncentrace soli, které se během výkonu vyplavují. „Jsou to nápoje, které bychom měli pít pouze při výkonu nebo těsně po něm, aby se organismus dostal zpět do normálu. Záleží na typu výkonu a jeho délce,“ říká Trampota.

Kdy užít hypotonický a kdy isotonický nápoj?

„Zjednodušeně řečeno, pokud budu hrát florbal v tělocvičně, můžu pít hypotonický, když budu hrát tenis ve vedru na sluníčku, kde se více potím, je lepší pít isotonický nápoj,“ vysvětluje Trampota.

Pokud si nevíte rady, odborníci v PT Servis vám rádi poradí. „Lidé se k nám samozřejmě mohou přijít poradit, v tomto oboru se dá udělat mnoho chyb. Dle typu výkonu a věku jsme schopni doporučit vhodné iontové nápoje, případně vyhodnotit, jestli by nápoj neměl být doplněný ještě o další látky. Není to jen tak, je lepší se poradit, než koupit první nápoj, který vidím," dodává s úsměvem odborník na sportovní výživu.

Kontakt na prodejnu:

Pavel Trampota – PT Servis
Na Dlouhých 51, Plzeň – Doubravka
Otevírací doba ve všední den od 8 do 18 hodin.
Nakupovat můžete i na e-shopu - https://www.ptservis.cz/

Foto QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT