QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Chcete zjistit, co se odehrává za dveřmi laboratoří? Noc vědců odhalí v Plzni nejedno tajemství

02.10.2023 17:08

Co se odehrává v myslích vědkyň a vědců? Věda někdy může být tajemná, ovšem v pátek 6. října to v kampusu Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) tak úplně platit nebude. Akce Noc vědců láká na zajímavý program pro všechny generace.

DSC_1022

Vědecko-popularizační akce Noc vědců se letos v Česku koná první pátek v říjnu. Tématem je Tajemství. Program připravilo po celé republice téměř osmdesát institucí z řad univerzit, science center, pracovišť Akademie věd ČR, hvězdáren, gymnázií či knihoven.

ZČU se opět k oblíbené akci připojí a názorně ukáže, že právě díky vědě lze tajemné jevy pochopit. Na univerzitě v Plzni bude Noc vědců probíhat v páek 6. října od 18 do 22 hodin.

Co tajemného nabídne ZČU?

Fakulta elektrotechnická například v expozici Tajemství zvuku odpoví na otázky, jak vzniká zvuk a jestli ho můžeme vidět, a v expozici Enigma vs. Šifra mistra Leonarda nechá vyzkoušet zjednodušenou verzi šifrovacího přístroje z druhé světové války.

Fakulta strojní se chystá s headsety na hlavách a ovladači v rukou odhalit Tajemství robotiky a virtuální reality, Tajemství závodních okruhů pak po usednutí do kokpitu skutečného závodního vozu, jenž postavili studenti a studentky.

O Tajemství mozkové aktivity nebo léčby zvukem se dozvědí návštěvníci a návštěvnice Fakulty aplikovaných věd, která jim pomocí umělé inteligence v expozice Tajná póza také prozradí tajemství neverbální komunikace.

Chybět nebudou ani humanitně zaměřené fakulty. Fakulta filozofická představí expozicí Tajemství filosofie nejen původ tohoto slova, ale i to, čím se filozofové zabývají.

Archeologický zážitek a procházku do roku 1422 slibuje její Tajemství manského domu hradu Křivoklát. Historii hradního areálu názorně doloží repliky dobových artefaktů, přičemž kopii žertovného pijáckého poháru si bude moci podle plánku zveřejněného na webu Noci vědců vytvořit kdokoliv, kdo má 3D tiskárnu.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara chystá pro Noc vědců tradičně speciální videomapping, ten letošní bude ovšem putovní. Mobilní expozice Guerilla mapping nasvětlí v 19, 20 a 21 hodin tři různá místa v kampusu ZČU.

Díky partnerským institucím ZČU, které se Noci vědců v kampusu zúčastní, se může veřejnost těšit například na hravé odhalování tajemství s Techmania Science Center, ale také na tajemství života světlušek a jejich schopnosti svítit, kterou vysvětlí odborníci Západočeského muzea v Plzni.

O charitativní přesah letošního ročníku Noci vědců se postará kampaň Zažij hrdost Fakultní nemocnice Plzeň, města Plzeň a Plzeňského kraje, která propaguje dárcovství krve a kde se návštěvníci a návštěvnice Noci vědců dozvědí od jejích ambasadorů vše potřebné.

Kromě kampusu ZČU a plzeňské hvězdárny se v Plzeňském kraji otevře večer 6. října také refektář jezuitské koleje v Klatovech, kde proběhne přednáška Zdeňka Bardona Mojí milenkou je vesmír, a v Rokycanech pozve na astronomická pozorování tamní pobočka Hvězdárny v Rokycanech a Plzni.

Kompletní program je k dispozici ZDE.

Foto ilustrační QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT