Hasiči radí, jak zabezpečit byt před letní dovolenou. Chraňte sebe i svůj majetek!

29.06.2020 19:41

Podle statistik z loňských prázdnin vyjeli hasiči k požárům do 377 domácností. Tyto požáry si vyžádaly 7 lidských životů, což je nejvíce za posledních 10 let. Pojďte si přečíst, jak nejlépe ochránit své obydlí!

Hasiči / QAP foto

Požáry v domácnostech v loňském roce během letních měsíců dále způsobily škodu přes 86 miliónů Kč, což je opět nejvíc za posledních 10 let. Evakuováno nebo zachráněno muselo být kvůli těmto požárům 478 osob.

"Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost (loni přes prázdniny bylo takto způsobeno 1006 požárů) a technické závady (celkem 1 018 požárů v době loňských prázdnin). V době školních prázdnin je nutné připomenout i nebezpečí her dětí se zápalkami a ohněm. Tyto hry způsobily během letních prázdnin v roce 2019 28 požárů se škodou přes jeden milion korun. Děti nemohou posoudit následky svého jednání a dospělí jsou ze zákona povinni dbát, aby jejich děti svým jednáním nezpůsobily požár," říká mluvčí hasičů Nicole Studená.

 

Aby se nehody v domácnostech nestávaly, je žádoucí dodržet před odjezdem na dovolenou několik jednoduchých zásad:

- Zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny elektrické spotřebiče a zhasnuta všechna světla. Všechny spotřebiče, které nemusí být zapojeny, odpojte ze zásuvek. Nikdy nenechávejte spotřebiče v tzv. pohotovostním režimu!

Zavřete všechna okna i dveře. Prudký déšť může způsobit škody nejen ve vašem bytě, ale může dojít i k protečení vody k sousedům. Silný vítr může způsobit rozbití skel v oknech.

Na balkonech, terasách a zahradách nenechávejte volně položené předměty, zahradní nábytek, kusy plechu či květinové truhlíky, které by mohly při silném větru spadnout či odletět a někoho zranit.

- Pro případ, že by v době vaší nepřítomnosti přeci jen došlo k nějaké nemilé nehodě, tak je dobré se domluvit se sousedem či známým a nechat u něj svůj aktuální kontakt a rezervní klíče. Hasiči tak budou moci rychleji zasáhnout a nebudou se muset dovnitř bytu dostávat násilím.

- Pro zamezení havárie, např. v důsledku prasklé hadice u pračky či umyvadla, doporučujeme uzavřít přívod vody do bytu.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT