QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Jak skočit z letní divočiny do lavice, aby to moc nebolelo

30.08.2024 8:16

Odpočítáváme poslední dny prázdnin – s nástupem školního roku se stupňuje nervozita jak na straně rodičů, tak dětí. Některé už se nemohou dočkat kamarádů, jiné, hlavně ty starší, děsí už teď představa deseti měsíců ve školní lavici. Jak to zvládnout bez nervů na obou stranách radí MUDr. Lucie Bejstová, dětská lékařka EUC Kliniky Plzeň.

EUC klinika 2
EUC klinika 2EUC klinikaEUC Klinika 3

Paní doktorko, existuje vůbec zaručený recept, jak rozjuchané dítě „hodit“ zpět do školního režimu?

Účinný návod neexistuje, stejně, jako nenajdete dvě stejné děti. Na každého školáka platí něco jiného, ale i tak to nepůjde lusknutím prstů. První dny ve škole ještě nebývají na učení a povinnosti tak náročné, o to více prostoru mají děti pro adaptaci. Po vyučování je třeba dětem dopřát pohyb venku a postupně nastavovat školní mantinely: příprava oblečení na ráno, aktovky na druhý den, kontrola úkolů apod. Na co nesmí rodiče zapomínat, je motivace a dobrá nálada. Bojácné děti je žádoucí hodně podporovat a chválit za každou maličkost.

Změna denního režimu a nástup povinností nemusí být v rodině úplně jednoduchou záležitostí. Na co by rodiče určitě neměli zapomenout, aby přechod nebyl stresem pro všechny?

Je žádoucí se v první řadě zaměřit na úpravu režimu vstávání a večerního uléhání do postele. Pokud to uděláte až poslední den prázdnin, bude pozdě a přivádíme do stresu sebe i dítě. K pravidelnému režimu patří i snídaně, což v mnohých rodinách nefunguje – ať již z časových důvodů, kdy dítě dostane oplatku do ruky společně s aktovkou na záda, nebo prostě proto, že odmítá ráno jíst. Obojí je pro dítě špatně.

Pokud se chceme vyhnout shonu a zbytečným nervům, pak je dobré zkontrolovat a dokoupit všechny potřebné školní pomůcky, pořídit vhodnou tašku na záda, kvalitní přezůvky do školy a další náležitosti v dostatečném předstihu, nikoli v poslední den prázdnin.

Ke zklidnění rodičů i dětí určitě pomohou procházky v přírodě, při kterých s dítětem zavzpomínáte společně na hezké zážitky a navnadíte ho na setkání s kamarády ve škole. K zahájení školní docházky patří i zápisy do zájmových kroužků. Doporučuji rodičům vybírat mimoškolní aktivity podle opravdových zájmů dítěte, uváženě, nikoli podle vlastních ambicí, a nevolit kroužků zbytečně moc. Děti si potřebují po škole odpočinout aktivně, ale stejně tak jim prospěje chvíle nicnedělání. Přetížené dítě nezřídka končí v ordinaci pediatra.

Zpátky do kolektivu, příchod podzimu – sotva se dítě vrátí do školy, ozve se rýma, kašel, teploty, což pro rodiče představuje další starosti. Co byste z praxe doporučila jako spolehlivý posilovač imunity?

Vyšší nemocnost je problémem hlavně u dětí, které začnou chodit do školky. Tam je třeba s nemocností počítat, protože je součástí vývoje imunitního systému dětí. U dětí ve škole již naštěstí tak velká nemocnost nebývá. Loňský rok byl, co se nemocnosti týče, opravdu výživný, tak budeme doufat, že letos to bude lepší. Co můžeme pro imunitu svých dětí udělat? Brát děti co nejvíce do přírody a nejlépe za každého počasí. Pokusit se děti alespoň trochu otužit. Pokud chodí na podzim na plavání, naučit je vysušit si vlásky, popř. přibalit čepici. Myslet také na dobré a kvalitní stravování, nabízet i neoblíbenou zeleninu v přijatelné formě – různě barevnou a nakrájenou. Podávat dětem vhodné nápoje, nejlépe neslazené. Podporovat dobrou psychickou pohodu, hodně si s dětmi povídat, přiměřeně sportovat a také dostatečně odpočívat. A nezapomínat, že rodiče jsou pro každé dítě vzorem, který napodobují – jít tedy dobrým příkladem.

Navštivte kliniku v Plzni.
Denisovo nábřeží 1000/4, Plzeň 301 00
recepce.plzen@eucklinika.cz
www.euc.cz

foto: EUC klinika

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Plzeň Setkání branka
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus tři servisní prohlídky