Motokáry, ponorka i solární nabíječka. Studenti zazářili na technické olympiádě – FOTKY

13.02.2023 16:10

Plzeňský kraj spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni vyhlašuje každý rok Technickou olympiádu Plzeňského kraje. Letošní 10. ročník přinesl nejeden zajímavý projekt. Nejlépe hodnocené výrobky týmů byly oceněny tablety či finanční odměnou.

Technická olympiáda PK_0223_PK (7)
Technická olympiáda PK_0223_PK (7)Technická olympiáda PK_0223_PK (1)Technická olympiáda PK_0223_PK (2)Technická olympiáda PK_0223_PK (4)Technická olympiáda PK_0223_PK (5)Technická olympiáda PK_0223_PK (3)Technická olympiáda PK_0223_PK (6)Technická olympiáda PK_0223_PK (8)

„Technická olympiáda se řadí mezi oblíbené soutěže, kde žákovské týmy soupeří s výrobky na zadaná témata. Letos jsme mohli vidět opravdu nápadité soutěžní motokáry, meteostanici, zesilovač či solární nabíječku nebo dokonce harmoniku,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Technické olympiády Plzeňského kraje se letos zúčastnilo 13 škol napříč krajem, soutěžilo celkem 31 výrobků. Soutěžní tým musí tvořit nejméně 2 žáci a maximálně 4 žáci z jedné střední školy v řešení tematických okruhů technických problémů. Témata jsou vypisována Západočeskou univerzitou v Plzni. Ta zapojila do soutěže fakulty aplikovaných věd, strojní a elektrotechnickou.

Soutěžní tým je veden pedagogem z dané školy, Západočeská univerzita poskytuje možnost konzultací s určenými odborníky k jednotlivým tématům, rovněž poskytuje možnost využití laboratorních prostor k potřebným měřením v rámci experimentů. „Před porotou pak týmy odprezentují svá díla. Vydařené výrobky dostanou na základě hodnocení poroty tablety nebo finanční odměnu,“ doplňuje Vladimír Kroc.

Týmy s nejlépe hodnocenými výrobky v obou kategoriích obdržely tablety nebo poukázky v hodnotě 5 000 Kč, 3 000 Kč a 1 000 Kč. Tablet například získali studenti Střední průmyslové školy v Tachově s prací Motokára aneb strojírenství ve výuce, ale i mladí vědátoři z Gymnázia Luďka Pika v Plzni s prací Výkonný vysokofrekvenční zesilovač. Za Automatizovanou ponorku získali studenti Gymnázia J.Š.Baara v Domažlicích 5 000 Kč. Druhou nejvyšší finanční odměnu 3 000 Kč získala skupina studentů ze Střední průmyslové školy dopravní v Plzni s prací Třídní solární nabíječka.

Kompletní přehled vítězů naleznete zde.

Foto PK

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT