Už brzy se veřejnosti otevře vůbec první muzeum historických motocyklů a automobilů v Plzni. Depo Moto Art je jedinečné muzeum, ve kterém se skloubí technika a umění. K vidění tu jsou historické automobily, motocykly, ale i sochy, obrazy nebo fotografie.
„Muzeum Depo Moto Art je místem, kde se skloubí automobilismus, motocyklismus a umění. Návštěvníci se mohou těšit na stálé expozice, ale i na sezónní výstavy a vernisáže,“ řekla QAPu Kristýna Nachtmann Švédová, ředitelka Nadačního fondu Plzeň sobě, která má projekt na starosti. „Návštěvníci se mají opravdu na co těšit. Otevřít brány muzea plánujeme během podzimu,“ prozradila.
Depo Moto Art bylo slavnostně představeno ve čtvrtek 7. září. V areálu bývalé trolejbusové haly se sešlo mnoho vzácných hostů, které přivítal Roman Jurečko, jednatel Depo Moto Art, zakladatel Nadačního fondu Plzeň sobě.
„Našim hlavním cílem je zkrášlovat veřejný prostor v Plzni, toto jedinečné muzeum jsme budovali sedm let,“ zmínil Roman Jurečko. „Jsem rád, že zde dnes mohu přivítat i majitele sbírek, kteří nám své vzácné kousky do muzea Depo Moto Art zapůjčili. Nesmírně si toho vážím, protože pan Hošťálek i pan Příhoda jsou velmi vybíraví, kam své kousky propůjčí,“ dodal se smíchem.
Emil Příhoda se Zuzanou Heroldovou muzeu propůjčili unikátní sbírku vozů Praga. Svůj první vůz pořídil Emil Příhoda do sbírky v roce 1957. Dnes jich vlastní přes 140, některé z nich již brzy uvidí i návštěvníci muzea Depo Moto Art.
„Emil Příhoda do našeho muzea propůjčil 40 nádherných automobilů. Návštěvníci uvidí například vůz, kterým jezdila Lída Baarová. Máme zde i vůz, kterým jezdil Tomáš Garrigue Masaryk nebo třeba obrněný vůz Klementa Gottwalda,“ vyjmenoval Roman Jurečko, jednatel Depo Moto Art.
Svoji drahocennou sbírku historických motocyklů spolu s výjimečným Hurikanem propůjčil do Depo Moto Art Petr Hošťálek. V muzeu bude k vidění i sbírka regionálních kol, které muzeu propůjčil Stanislav Cink.
„Hluboce se klaním před všemi tvůrci, kteří toto muzeum dali dohromady. Je zde několik vzácných exponátů, je to krásná kombinace několika sbírek,“ okomentoval muzeum Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea.
Nové plzeňské moto muzeum se může pyšnit vzácnými kousky. Patří mezi ně například již zmiňované vozidlo, kterým jezdila slavná filmová hvězda Lída Baarová. Jedná se o vůz Praga Lady, série 2 z roku 1936. Expozice Praga Lady je doplněna sochou kanadské sochařky českého původu – Ley Vivot – Madame Butterfly.
Uměleckou část zastupují v muzeu Depo Moto Art i obrazy Převodovky plzeňské malířky Doris Tesárkové Oplové, fotografie významných českých osobností z tvorby Jadrana Šetlíka, nebo busta Generála Pattona, kterou vytvořil plzeňský sochař Jaroslav Bocker.
Muzeum Depo Moto Art nabídne návštěvníkům nevšední zážitek. Než na podzim otevře veřejnosti své brány, můžete do něj nahlédnout ve fotogalerii QAPu.
Foto QAP