06.06.2025 15:05
06.06.2025 13:30 06.06.2025 14:30
Dopravní nehodu u Losiné nahlásil systém eCall. Zasahují všechny složky IZS - FOTKY
06.06.2025 14:29
Záchranáři zpět na Hracholuskách. Bezpečnost u vody hlídají už 16. sezónu
Nejstarší občanka Plzeňského kraje žije v Soběsukách - FOTKY
Před několika dny oslavila paní Marie Špetová ze Soběsuk narozeniny. Mezi gratulanty nechyběli zástupci Plzeňského kraje.
V sobotu 13. 1. 2024 oslavila 106. narozeniny paní Marie Špetová ze Soběsuk. „Dostupná data ukazují, že s největší pravděpodobností je paní Marie nejstarší občankou Plzeňského kraje,“ říká mluvčí Plzeňského kraje.
Paní Marie Špetová je i přes svůj věk stále velmi aktivní. Bydlí doma, kde se o ni stará její rodina s dcerou Zdeničkou. Má 4 děti, 9 vnoučat, 15 pravnoučat a 2 prapravnoučata. Mezi její nejoblíbenější činnosti patří četba knih. Na čtení dokonce ani nepotřebuje brýle.
„Po stovce už nemám tak dobrý sluch, takže mě už ani nebaví dívat se na televizi a raději čtu,“ svěřila se při vyprávění Marie Špetová, když prozradila, že mezi její oblíbené autory patří Vlasta Javořická, Karel Klostermann, Vlasta Pittnerová, ale ráda má i verneovky.
Do 100 let aktivně vyšívala, ruce se jí ale ani dnes netřesou. Za mlada ráda chodila tančit a do divadla.
A jaký je její recept na dlouhověkost? V životě prý zažila mnoho dřiny a nedostatku, dříve nebylo tolik masa, které si dnes ráda dopřeje, alkohol nepije a prý neholduje ani jiným „neřestem“. Ráda si dá hořkou čokoládu a to zásadní prý je - vnitřní klid a střídmost.
Vše nejlepší, mnoho štěstí a stále pevné zdraví popřál i hejtman Rudolf Špoták s náměstkem Pavlem Čížkem.
Foto Plzeňský kraj