Opičky se v novém pavilonu množí jako o závod! O mláďata se stará výhradně samec..

17.02.2016 19:23

Plzeňská ZOO představila čerstvá mláďata tamarínů a kosmanů stříbřitých a bělovousých.

Kosman stříbřitý

Chov drápkatých opic začal v plzeňské zoo v roce 2000 a zahrnuje nyní 3 druhy kosmanů (bělovousý, zakrslý a stříbřitý) a 5 druhů tamarínů (pinčí, žlutoruký, vousatý, bělohubý a sedlový), které se pravidelně rozmnožují. Pro většinu z nich byl v roce 2014 otevřen Amazonský pavilon dotačně podpořený z EU v rámci projektu Stopy člověka v přírodě.

 

"Mezi nečerstvějšími přírůstky naší ZOO je hned 6 mláďat drápkatých opiček. Po dvou mláďatech se narodilo kosmanům stříbřitým a zakrslým, jedna opička přibyla do rodiny kosmanů bělovousých  a nejmladším přírůstkem je tamarín sedlový. Ten se narodil 17. ledna," informuje mluvčí plzeňské ZOO, Martin Vobruba.

 

Pokud budete mít štěstí, můžete teď v Amazonském pavilonu sledovat na vlastní oči, jak probíhá péče o novorozená mláďata. „Drápkaté opičky jsou totiž známé tím, že péči o mláďata přebírá vždy samec. Matce předává mláďata jen na kojení.“vysvětluje mluvčí.  

Drápkaté opičky se většinou rozmnožují dobře. Podmínkou ovšem je, že si musí tzv. „sednout“ oba jedinci, musí jim vyhovovat prostředí a jídelníček.

„Jak je vidět, v Amazonském pavilonu se drápkatým opičkám opravdu daří. Chov je velmi úspěšný a některé druhy se rozmnožují i 2x do roka,“ dodává Martin Vobruba.

Drápkaté opičky jsou jedny z nejpopulárnějších obyvatel zoo. Spolu s nimi žijí v pavilonu i pásovci, opice mirikiny nebo dikobrazům příbuzní kuandu obecní.

Foto: Zoologická a botanická zahrada města Plzně,p.o.

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT