Památkáři dokončili stabilizaci hradu Gutštejn

17.01.2012 10:26

Hrad Gutštejn na Tachovsku se v uplynulých třech letech dočkal zásadních oprav. V havarijním stavu už bylo mnoho částí romantické zříceniny.

Gutštejn opravy1, foto Petr Sokol
Gutštejn opravy1, foto Petr SokolGutštejn opravy2, foto Petr SokolGutštejn opravy, foto Petr Sokol

V roce 2011 byla dokončena celková stabilizace zříceniny hradu Gutštejna u Konstantinových Lázní. 

Hrad Gutštejn je díky svému umístění a krajinnému kontextu považován za nejromantičtější hradní zříceninu západních Čech, čemuž odpovídá i její obliba mezi turisty.

Během posledních desetiletí však některé, zejména vyšší partie zděných konstrukcí, jako jsou koruny zdí, záklenky oken a podobně, zanikaly před očima. "Stabilizační práce většího rozsahu byly zahájeny v roce 2009 a v roce 2011 pak byl proveden největší objem prací, které se dotkly všech částí hradní zříceniny včetně koruny jinak nepřístupného bergfritu, hlavní dominanty hradu," vysvětlil Mgr. Petr Sokol, vedoucí oddělení archeologie a specialista na torzální hradní architekturu Národního památkového ústavu v Plzni. "Opravy spočívaly především ve zpevnění vrchních částí zdí jejich přezděním, doplnění zdiva ve svislách a lomových plochách, vyklínování a spárování a ve vytvoření souvislého drnového pokryvu zpevněných korun, navazujícího na původní drnový pokryv úseků, do nichž nebylo zasahováno."

Restaurátoři zajistili plochy původních omítek. "Charakter prací, prováděných jen v nejnutnějším rozsahu, vycházel z konzervačního pojetí péče o hradní torzální architekturu, důraz byl kladen na zachování co největší míry autentičnosti a co největší podobnosti materiálu i způsobu úpravy stabilizovaných ploch původním zděným konstrukcím!" prozradil Sokol a dodal, že součástí hradní zříceniny tak zůstaly i zdravé borovice v prostoru hradního jádra a jalovce na koruně bergfritu – charakteristické prvky Gutštejna, vnímané již generacemi návštěvníků.

V roce 2011 se opravovala hlavně severní stěna severního paláce, sousední bergfrit, jižní palác, sklep, severní hradba východního nádvoří a objekty jižního parkánu a jižní parkánové hradby stavěné na prudkém skalnatém svahu.

"V rámci uvedených prací byly v horní části bergfritu zdokumentovány dochované části unikátního trámového roštu pocházejícího z 20. let 15. století a doplněn dendrochronologický průzkum dalších dřevěných prvků, jako jsou kůly lešení, zhlaví stropních trámů a překlady okének, datující stavební úpravy horní části bergfritu do konce 80. let 15. století," poznamenal Sokol.

Rozsáhlé zásahy na Gutštejně umožnila výrazná finanční podpora z programů Ministerstva kultury ČR, celkem 5 milionů 80 tisíc korun.

Fotogalerie: FOTO Mgr. Petr Sokol

FOTO dole - pohled na Gutštejn od Hadovky - Autor fotografie Jan Míkovec

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT