Kniha Pět Plzeňských řek bude k dostání

22.02.2010 17:57

Zajímavou knížku o Plzeňských řekách napsali Jan Janda a Luděk Krčmář. Přečtěte si zde, že pojednává o pěti plzeňských řekách, o historii města ve vztahu k vodním tokům, technických vodních dílech a vzhledem k jejímu podrobnému a zároveň poutavému zpracování by její rozšíření veřejnosti mělo být přínosem pro zvýšení povědomí o plzeňských reáliích týkajících se vodních toků na území města Plzně.

5 plz řek

Tuto zprvu neprodejnou publikaci sloužící k prezentaci Plzeňského kraje, která byla slavnostně představena už 20. ledna, si nyní budete moct koupit i Vy!

O jejím rozšíření pro veřejnost rozhodla Rada Plzeňského kraje na svém posledním jednání. Tam schválila uzavření licenční smlouvy, která umožňuje vydání a šíření knihy. Smlouva byla uzavřena mezi Plzeňským krajem jako poskytovatelem a Nakladatelstvím Českého lesa.

Kniha pojednává o pěti plzeňských řekách, o historii města ve vztahu k vodním tokům, technických vodních dílech a vzhledem k jejímu podrobnému a zároveň poutavému zpracování by její rozšíření veřejnosti mělo být přínosem pro zvýšení povědomí o plzeňských reáliích týkajících se vodních toků na území města Plzně.

Jedná se o dílo, které dosud Plzni chybělo.

Knížka představuje fenomén pěti řek protékajících územím města a je prvním pokusem o jeho populárně - naučné zpracování. V první části publikace dostává čtenář možnost seznámit se s minulostí města a jeho provázaností s vodními toky. Při čtení se zde můžete dozvědět, jak řeka ale i samotná voda ovlivňovala život člověka ve městě. Jak naopak člověk vodu v minulosti využíval a usměrňoval od vzniku města až po současnost.

Kniha se dotýká i záplav či regulací říčních koryt. Nechybí zde ani psaní o známé Mlýnské strouze, lázních, kanalizaci, vodárenství, čistírnách odpadních vod, mlýnech, hamrech, hydroelektrárnách, přehradě České údolí a jiné. Uvedeny jsou i zajímavosti z průběhu staveb na tocích v Plzni. Text je doplněn historickými plány a v neposlední řadě i bohatou a unikátní historickou fotodokumentací ze sbírek Západočeského muzea v Plzni.

Druhá část knihy je pojata jako vlastivědná vycházka po všech pěti řekách, a to od okraje města až po jejich soutok. Čtenář poznává na březích Radbuzy, Úhlavy, Úslavy, Mže a Berounky vývoj osídlení a pamětihodnosti s ním spjaté.

Nejvíce prostoru je věnováno technickým dílům bezprostředně spjatým s říční vodou. Ty nejvýznamnější mají v knize své medailonky a nechybí ani jejich současná fotodokumentace. Přílohou je zajímavý seznam vodních děl v Plzni a okolí v roce 1930.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT