18.10.2025 10:38 18.10.2025 14:09
17.10.2025 14:12 17.10.2025 14:34
Policejní manévry u pomníku Díky, Ameriko v Plzni. Byl nalezen podezřelý předmět
17.10.2025 13:45
Hledáte smysluplné studium s důrazem na praxi? VOŠ Plzeň je správná volba
Plzeňská zoo hlásí první přírůstek roku! A zdaleka ne jeden
Plzeňská zoo má už počátkem roku nový přírůstek, a ne jeden. Dne 2. ledna se v zázemí expozice Česká řeka vykulilo hned několik stovek jelečků duhových.
Tato atraktivní chladnomilná rybka pochází jihovýchodu Severní Ameriky, států Alabama, Gorgia a Tennessee. V akváriích je k vidění pouze velmi ojediněle. Dorůstá do osmi centimetrů a snáší teplotu vody už od šesti do dvaceti šesti stupňů. Žije v hejnech a v době tření samečkové září červenými a modrými odlesky.
„Do Zoo Plzeň bylo dovezeno deset mladých jedinců na jaře roku 2021. Po dosažení dospělosti jim byla nabídnuta miska s malými oblázky, ve kterých se vytřeli. K úspěšnému odchovu byly jikry přemístěny do připraveného malého akvária, kde se po vykulení potěr rozplaval a začal přijímat svou první potravu, čerstvě vylíhlé trepky. Tento potěr je již pátým úspěšným líhnutím tohoto druhu,“ sdělila kurátorka expozice Miroslava Palacká.
foto: K. Misíková