28.09.2023 16:06
28.09.2023 15:01
Kam o víkendu za zábavou? Přinášíme tipy na akce v Plzni a Plzeňském kraji
28.09.2023 12:44 28.09.2023 13:31
Pátrání na Klatovsku po seniorovi je ukončeno. Pohřešovaný muž byl nalezen bez známek života
Podívejte se na VIDEO k novému dechberoucímu filmu o NP Šumava
Půlhodinový snímek Voda ztracená a vrácená, který popisuje vliv odvodnění krajiny na její fungování, zavádí diváky do světa mokřadů skrze unikátní záběry ze Šumavy.

„Rádi bychom filmem přispěli do celospolečenské debaty týkající se častých období sucha nebo naopak povodní. Jedno z řešení těchto problémů totiž spočívá v oživení přirozených vodních spojení v krajině, potočních niv a mokřadů. Dalším důležitým prvkem je vysvětlit nastupující generaci, proč v Národním parku Šumava mokřady chráníme a ty poškozené se snažíme obnovit,“ říká Lukáš Linhart z Oddělení vod a mokřadů Správy NP Šumava.
Nový dokument Voda ztracená a vrácená se vymyká klasické formě dokumentů o přírodě. Vyprávěný příběh vody je poskládaný ze záběrů divokých šumavských mokřadů, archivních snímků z dob odvodňování a současné krajiny s vysušenými mokřady.
Lenka Dusilová s Petrem Ostrouchovem nahrávali hudbu k filmu přímo při sledování původní obrazové stopy. Vzniklo tak skutečně originální dílo, ve kterém hovoří především obrazy přírody, podkreslené jemným hudebním doprovodem. Rozmanité záběry prací na obnově mokřadů, vzácných rostlin a zvířat popisují proces návratu vody a života do člověkem narušené krajiny.
„Natočit některé záběry, které mají ve filmu třeba jen šest sekund, trvalo i dva týdny. Ve filmu jsou použity záběry zpomalené, časosběrné, makro, z dronu i snímky natočené pod vodou a vykreslující Šumavu v celé její kráse. Při natáčení jsem použil celkem jedenáct kamer, patnáct fotopastí na monitoring zvířat a pochopitelně profesionální drony. Celkem jsem strávil v terénu 160 dní a další čtyři měsíce postprodukcí ve studiu,“ popisuje zrod filmu Radek Plíhal, autor filmu a kameraman.
Celý průběh natáčení byl koordinován také s botaniky, ornitology a zoology z národního parku tak, aby přítomnost filmaře měla minimální dopad na vzácné druhy. Některé typické a kriticky ohrožené druhy, jako například tetřívek obecný, byly z natáčení vyloučeny úplně. Přesto věříme, že se podařilo vytvořit film z prostředí Šumavy, jaký tu dlouho chyběl.
Premiéru dokumentu Voda ztracená a vrácená z dílny Radka Plíhala připravila Správa Národního parku Šumava na Světový den vody 22. března ve Vimperku.
V následujících měsících bude film promítán zejména žákům základních a středních škol v regionu, ale rovněž i na několika místech pro veřejnost. Více informací se můžete dozvědět v kalendáři akcí na webových stránkách life.npsumava.cz.
Foto z dokumentu Voda ztracená a vrácená