Pyšná zřícenina hradu jménem Radyně

21.08.2010 19:24

Pokud jste fandy zřícenin a nechcete se trmácet daleko od Plzně, máme pro vás skvělý tip. Zřícenina hradu u Starého Plzence vás uchvátí středověkou atmosférou hradu. Děti mají navíc šanci vidět pohádkovou postavičku.

hrad Radyně

Pokud máte rádi zříceniny, kde na vás dýchne atmosféra doby, máme pro vás tip. Zajeďte na zříceninu hradu Radyněu Starého Plzence na jižním Plzeňsku. Ani děti tady nepřijdou zkrátka.

Hrad založil před rokem 1361 Karel IV., který mu také dal jméno Karlskrone. To se naštěstí neujalo. Hlavní stavbou hradu byl, podobně jako na nejspíše o něco starším Kašperku, obdélný palác, srostlý na kratších stranách se dvěma obytnými věžemi. Jedna z nich, doposud dobře dochovaná, byla čtverhranná a druhá polookrouhlá. Horní úrovně obou věží spojovala chodbička v konstrukci krovu.

Před čtverhrannou věží ležel nevelký, hradbou opevněný čtverhranný dvorek s cisternou a dnes zaniklou zástavbou. Do paláce se z něho vcházelo po můstku na pilířích přistavěných k jeho boku. Tento vnitřní hrad obíhalo ještě vnější opevnění, do jehož hradby byly zapojeny zřejmě hospodářské budovy.

Od svého vzniku plnil správní a ochrannou funkci sídla Staré Plzně. V průběhu let často hrad měnil majitele a byl také nezřídka zastavován. Několikrát i vyhořel. Jedinečnost Radyně spočívá v čisté architektuře lucemburské gotiky, kterou nenarušily žádné pozdější stavební úpravy.

K hradu se váže několik pověstí a legend. Podle jedné z nich zde žil zlý a mstivý Radouš, který měl oslí uši. Pomocí temných sil vybudoval v lese na kopci hrad. Každá žena, kterou si na hrad přivedl , mu porodila dítě s oslíma ušima. Radouš ji dal vždycky zabít i s dítětem. Protože byl ve spojení s ďábelskou mocí, věřil, že se mu nic nemůže stát, bál se pouze bouřky. Jednou se při velké bouři schoval do sklepení, ale blesk zasáhl hradní věž, ta se zhroutila a pohřbila Radouše ve svých sutinách. Od té doby na Radyni straší Radoušův duch.

Nadmořská výška podlahy sklepení je 566,69m.

Celková výška věže uvnitř hradu 22,13m.

Počet schodů při výstupu na věž je 118.

Průměrná tloušťka zdiva věže je 2,5 m.

Otevírací doba je v sezoně denně kromě pondělků od 10 do 18 hodin.

Neváhejte a za pěkného počasí vyšplhejte až na ochoz. Z vrcholu věže je krásný pohled na široké okolí. Na západě je vidět Plzeň, hrad Přimda, za dobré viditelnosti Šumava, jihovýchodně zbytky hradu Vlčtejna, východně potom část střechy zámku Kozel. Na sever pak Starý Plzenec, nad nímž se na pravém břehu Úslavy rozprostírá na kopci Hůrka s rotundou sv. Petra a Pavla. Okolo Starého Plzence vede naučná stezka vybudovaná k 1000. výročí založení Staré Plzně. Stezka prochází historickými místy i přírodními lokalitami, jako např. Černá stráň na Hůrce (složená z břidlice), Starý rybník v Sedlci, chráněný přírodní útvar Andrejšky a mnoho dalších zajímavostí.

Zajímavé - na hradě najdete stálou expozici strašidel!

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT