Šperky se safírem, kamenem modrým jako noční obloha. Jak je vybrat a nosit?

13.09.2024 15:46

Safír právem patří mezi nejoceňovanější drahokamy na světě. Společně s rubínem a smaragdem tvoří tzv. „Velkou trojku“ barevných kamenů, které spojuje bohatá historie a zároveň absolutní nadčasovost. Přestože ho známe především v tmavě modrém odstínu, rozsah jeho barevné škály pokrývá prakticky každou barvu duhy.

51370 (2)
51370 (2)7H3A5209 k0139 b+safír (1)hrubá reference - původní výstup 7H3A7680 1 k0317 b+safírJana P ruce 09776 K0139 1x1 b zlato safir (1)7H3A0761 1 k0206 b+safír 2 (1)

Královský safír

Z mineralogického pohledu je safír korundem, stejně jako jeho příbuzný rubín. Barevná různorodost korundu je dána tím, že během procesu vzniku, který může trvat tisíce až miliony let, interaguje s jinými minerály. Díky různým příměsím pak získává řadu okouzlujících odstínů. Červený korund je známý jako rubín a jakýkoli jiný odstín, včetně růžové, bílé, žluté a modré, je považován za safír. Nejznámější tmavě modrý safír se vyznačuje sytou modrou s různě intenzivním podtónem fialové. Této barvě se také říká královsky modrá nebo barva chrpy. Nejcennější modré safíry na světě pocházejí z Kašmíru, regionu, který leží na severu Indie. Zde se těžily již na konci 19. století. Zajímavým růžovo-oranžovým odstínem se pyšní safír s exotickým názvem padparadscha, jehož naleziště je na Srí Lance. V tamním jazyce sinhálštině znamená lotosový květ, a každý kousek tohoto safíru se má unikátní poměr barev, takže nenajdete na světě dva totožné.

Drahokam moudrosti a bohatství

Safír bude speciálně dobrou volbou pro všechny, kdo jsou narození v měsíci září a bývá také tradičně darován ke 45. výročí svatby. V dějinách byly safíru přisuzovány magické i léčivé schopnosti. Ve starověkém Řecku byl symbolem moudrosti, proto jej mnozí považovali za lék na hloupost. Svému nositeli měl rovněž přinášet štěstí a ochraňovat ho před zlými silami. Příslušníci královských rodů nosili safír, aby je ochránil před závistí a nečestností, zároveň měl přitahovat bohatství. Mnoho impozantních safírových šperků najdeme ve sbírce britské královské rodiny. Asi nejznámějším z nich je prsten s 12ct safírem a diamanty, kterým princ Charles požádal Dianu Spencerovou o ruku. Tento moment odstartoval nejen v Británii obrovskou poptávku po zásnubních prstenech se safírem. Dnes tento prsten zdobí ruku princezny Kate. Volba safíru do zásnubního prstenu má i svou symbolickou logiku, i když je stále vnímána jako méně obvyklá. O safíru se totiž říká, že má schopnost přinést harmonii do romantického vztahu.

Jak vybrat a nosit šperky se safírem

Pokud hledáte moderní a zároveň klasický doplněk pro všechny příležitosti, a zároveň máte slabost pro modrou barvu, zvažte investici do safírového šperku. Safír je velmi působivý drahokam, který se nádherně třpytí a je vysoce odolný proti poškrábání. V českém ateliéru KLENOTA pracují s přírodními modrými i růžovými safíry v tradičních i méně častých výbrusech. Společným jmenovatelem je ovšem vždy precizní ruční výroba. Kombinace se žlutým zlatem je velmi luxusní a okázalá, naopak bílé zlato perfektně ladí s chladným tónem modré a v designu společně s brilianty je sázkou na jistotu. Pro slavnostnější příležitosti využijete náhrdelník se safírem třeba v zajímavém brusu kapky nebo výraznější visací náušnice se safírem. Pro každodenní nošení se hodí jemnější minimalisticky laděné šperky se safírem, které dodají každému outfitu elegantní jiskru. Nemusíte se obávat ani kombinace safíru s různými barvami. Jeho tmavě modrý odstín je velmi decentní a výborně ho sladíte jak s neutrálními a zemitými tóny, tak s kontrastními barvami, jako je žlutá, červená nebo růžová.

Foto: Ateliér Klenota

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus tři servisní prohlídky