Stojany s koloběžkami v Plzni přibývají. Kdo je může použít? FOTKY

07.12.2016 19:29

Na dalších místech v Plzni přibyly stojany s koloběžkami. Projekt, který odstartoval letos v září, má pokračování. Komu koloběžky slouží a proč? Čtěte podrobnosti. 

IMG_4219a
IMG_4219aIMG_4228aIMG_4230aIMG_4235a

Projekt "scoobike sharing" spustila Západočeská univerzita v Plzni letos v září. Univerzita tak umožňuje svým studentům a zaměstnancům dopravit se do kampusu prostřednictvím systému sdílení koloběžek. V těchto dnech přibyly další dva stojany a k dispozici je tak celkem 17 koloběžek.

Nově jsou stanoviště v univerzitním areálu na Borech u fakutly designu a umění, další je před budovu kolejí v Máchově ulici na Borech. "Studenti si tento zdravý a rychlý způsob dopravy do kampusu velmi oblíbili, zejména po ránu, kdy nemusí kvůli jedné zastávce čekat na autobus ani složitě hledat volné parkovací místo na parkovišti,“ říká Veronika Nováková, vedoucí vnějších vztahů.

Zájemci systém využívají po zaregistrování zdarma prostřednictvím univerzitní JIS karty. O víkendech si koloběžku může půjčit i veřejnost, a to na základě jakékoli magnetické identifikační karty, například Plzeňské. "K dnešnímu dni máme 1215 zaregistrovaných uživatelů ze Západočeské univerzity. Vzhledem k zimnímu období nyní nejsou koloběžky tak využívané, ale i přesto se denně uskuteční zhruba 40 výpůjček, v případě hezkého počasí je to okolo stovky výpůjček za den,“ říká Antonín Dymák z projektu scoobike.cz, který je za sdílení koloběžek odpovědný. "Za celou dobu užívání byla zatím poškozená pouze jedna koloběžka. Jelikož se jedná o kvalitní koloběžky a studenti se k nim chovají velmi ohleduplně, nemuseli jsme dosud přikročit k žádné zásadní opravě,“ dodává.

Myšlenka sdílení koloběžek se zrodila před dvěma lety díky spolku k světu., který pomáhá v Plzni uskutečnit mnohé kulturní aktivity. Podpořil i projekt scoobike.cz. Na zprovoznění systému spolupracovala Západočeská univerzita v Plzni s několika dalšími partnery. Pracovníci Centra informatizace a výpočetní techniky ZČU vyvíjejí aplikaci, která umožní sledování obsazenosti jednotlivých stojanů a identifikaci osoby. Desky sloužící jako nástupové plochy poskytla firma Replast, koloběžky zhotovila společnost Kostka. Město Plzeň poskytlo pozemek pro umístění stojanu poblíž konečné tramvaje na Borech, PMDP umožňuje vypůjčit si koloběžku během víkendů prostřednictvím Plzeňské karty.

FOTO: ZČU

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT